Orchideje na parapetu vám pokvetou, jako ještě nikdy. Stačí vsadit na jednu obyčejnou věc, kterou má doma každý

                   

Orchidej je nekorunovanou královnou pokojových rostlin. Na mysli máme zejména Phalaenopsis alias dobře známý můrovec. Jeho české jméno odkazuje na nevšední tvar květů, které opravdu připomínají půvabné noční motýly. Aby se však objevovaly v hojném množství, musíte dát svým rostlinám tu správnou výživu. A není přitom nutné mířit do obchodu pro chemické preparáty. Domácí prostředky fungují leckdy ještě spolehlivěji.

Hnojivo na orchideje z česneku

Dost možná vám v poslední době padlo do oka hnojivo na orchideje z droždí. Jeho příprava je však poměrně pracná, a navíc ne vždy úplně voňavá. A čím ho tedy nahradit? Vezměte si k ruce docela obyčejný česnek. Na tři litry vody vám bude stačit jeden větší stroužek. A jak na samotnou přípravu?

  • Převařte vodu.
  • Nechte vychladnout.
  • Vložte česnek.
iZdroj fotografie: Pixabay

Ano, tak snadné to je. Převaření vody je důležité proto, aby došlo k odstranění všech mikrobů a možných choroboplodných zárodků. Zároveň se tak zbaví chloru, který je pro rostliny škodlivý. Pokud však spěcháte, klidně pro jednou vsaďte na vodu balenou, jež nic podobného nepotřebuje. Následně do vychladlé vody prolisujte stroužek česneku (můžete ho i nastrouhat) a nechte tři hodiny odstát. Nakonec přeceďte přes gázu a použijte jako zálivku.

Pozor na správnou aplikaci hnojiva

Před cezením je zároveň dobré zbytky česneku co nejvíce vymačkat, aby se z nich uvolnily všechny cenné látky v maximální míře. Před aplikací hnojiva k orchideji se však ujistěte, že jsou její kořeny i kůra dobře navlhčené, jinak byste ji mohli nechtěně popálit. Zalijte ji a po půl hodině vylijte přebytečnou vodu z podmisky. Opakujte každý týden během vegetační sezóny. Brzy se dočkáte velkého množství květů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jen domácí hnojivo na orchideje nestačí

Ovšem i když si pořídíte to nejlepší hnojivo na orchideje, nemusí to stačit, pokud nedodržíte další důležité zásady jejich pěstování. Především myslete na to, že potřebují jasné, spíše rozptýlené světlo (tedy nikoli přímé), a to nejlépe denní. Dopřejte jim ho přibližně 10–15 hodin denně. V létě pak můžete okna s orchidejemi částečně zastínit třeba markýzou nebo fólií, nalepenou na sklo. Předejdete tak popálení listů.

Orchideje potřebují i správnou teplotu

V létě by se měla pohybovat asi +20 ° С, v zimě nesmí být nižší než +17 ° C. Důležitý je také rozdíl mezi nočními teplotami, který je pro kvetení absolutně zásadní. V žádném případě by však neměl překročit 2-3 ° C, jinak hrozí spíše teplotní šok. Rostlina bude ve stresu a rozhodně vám nevykvete. Naopak, mnohem spíše ji potrápí nejrůznější choroby nebo vývojové deformace. A tomu je vždy lepší předejít.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak často zalévat orchideje

Dalším velkým problémem bývá přemokření. V létě je nejlepší rostlinu zavlažovat denně, ovšem ve velmi malých dávkách, v zimě pak ne více než 1krát za 2-3 dny. Je samozřejmě také možné ji jednou za týden namočit do kbelíku s odstátou vodou a po hodině nechat přebytečnou tekutinu odstát. A nezapomeňte ani na dostatečnou vlhkost vzduchu v rozmezí 80 až 90 %. Postavte proto květináč na misku s vlhkými kamínky.

Zásady správného přesazování orchidejí

Svou rostlinu také musíte každé dva roky přesadit. Ovšem výhradně do správného substrátu, který neomezí přísun kyslíku k jejím kořenům. Proto vsaďte na směs dřevěné kůry, pilin, suchého mechu (nejlépe rašeliníku), kokosových chipsů a vermikulitu. Od každé složky vezměte jeden díl. A nepozapomeňte ani na dostatečnou oporu pro květy. Bez ní se totiž bude květní stol ohýbat. Ten odkvetlý pak odstřihněte přibližně ve dvou třetinách, časem znovu vykvete.

Zjistěte, jak na přesazování orchidejí krok za krokem. Už nikdy neuděláte chybu
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články