Jak správně řezat dracénu, pokud vám přerostla přes hlavu. Pomocí tohoto návodu ji zkrátíte, a navíc ještě namnožíte

                   

Dracéna neboli dračinec (Dracaena) je velice oblíbená pokojová rostlina z čeledi chřestovitých (Asparagaceae). Její domovina se nachází v tropických oblastech Afriky a Asie. Tam její výška může dosahovat až tři metry. V bytových podmínkách ale dorůstá nejvýše jednoho a půl metru. Ani to není zrovna málo a mnoho pěstitelů se často uchyluje ke zakrácení rostliny. Pokud se do této činnosti chcete pustit i vy, je třeba, abyste dodrželi těchto pár jednoduchých kroků.

Dracéna – jak zastřihnout korunku

Nejprve si musíte nachystat všechny potřebné pomůcky. Mezi ty patří:

  • nůž (pečlivě vyčištěný a naostřený),
  • menší množství tvrdého alkoholu (k tomuto účelu perfektně poslouží vodka),
  • svíčka (bez jakýchkoli aromatických přísad),
  • trocha aktivního uhlí (ve formě tablet nebo prášku),
  • kyselina jantarová,
  • špetka skořice.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Dalším krokem je desinfekce nože. Tu proveďte za pomoci hadříku navlhčeného vybraným alkoholickým nápojem. Poté můžete začít s řezem, který by měl být rychlý, rovný a vzdálený patnáct centimetrů od olistěného vrcholu. Řeznou ránu poté zasypte troškou skořice. Takto ji zacelíte a zabráníte vstupu patogenů houbového původu.

Množení dracény řízky

Na zakracování dračinců je skvělé, že odříznutou část můžete zasadit a mít tak zbrusu novou rostlinu. Řízek nejprve vložte do sklenice s odstátou vodou, obohacenou o jednu tabletu kyseliny jantarové a aktivního uhlí (podporují zakořeňování). Tam ji ponechte alespoň tři nebo čtyři týdny. To by mělo stačit na vytvoření velkého a zdravého kořenového systému. Poté můžete mladou rostlinku vsadit do květináče naplněného vhodnou zeminou.

Dracéna vám poroste v univerzálním substrátu pro pokojové rostliny. Nejlepší je pro něj ovšem směs drnovky a listovky v poměru 2:1. Dále přimíchejte menší množství písku a uleželého hnoje. Ten můžete použít buď domácí nebo kupovaný v podobě granulí. Po zasazení rostlinu důkladně zalijte a umístěte na místo s rozptýleným světlem.

Jde to i jinak

Pokud si chcete rozšířit sbírku dracén ještě o pár dalších exemplářů, můžete vyzkoušet řízkování z kmínku. Postupujte takto:

  1. Čistým nožem z matečné rostliny odřízněte asi deset centimetrů dlouhé špalíčky.
  2. Řízky vložte do průhledné nádoby s vodou, kyselinou jantarovou a aktivním uhlím.
  3. Po vytvoření kořenů je vsaďte do substrátu.

A jaké zkušenosti máte s řízkováním pokojovek vy?

Hnědnou vašemu dračinci listy? Zjistěte, co je příčinou tohoto problému a jak se jej zbavit
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články