Možná už jste slyšeli, že orchidej, kráska, která je v našich končinách tolik opečovávaná a obdivovaná, je ve své domovině téměř plevelem. Samovolně se množí v tropických lesích po celém světě. Roste převážně na větvích a kmenech stromů, živiny čerpá z usazenin na jejich kůře a vodu získává ze vzdušné vlhkosti. Její schopnost přežití a množení se ve volné přírodě naznačuje, že není složité orchidej za určitých podmínek namnožit i uměle.
Množení pomocí keiki
Keiki je dceřiná rostlinka s několika listy a vzdušnými kořeny, která vyrůstá na stvolu z mateřské rostliny. Podobně to probíhá třeba u běžných druhů jahod. Ve chvíli, kdy má nová rostlina už dostatečně vyvinuté kořeny a alespoň dva zdravé listy, ji můžete oddělit od mateřské rostliny společně s malým kouskem stvolu, ze kterého vyrostla. Zbytky stvolu z mateřské rostliny se doporučují také odstranit, aby se orchidej příliš nevysilovala.
Keiki pak zasaďte do připraveného průhledného květináče s vhodným substrátem. Možná vás napadne zasadit několik rostlinek do jedné větší nádoby, ale to se nedoporučuje. Po čase se totiž rostliny rozrostou a bude potřeba je rozsadit. Orchideje obecně nemají rády přesazování a ve chvíli, kdy byste jen s velkými obtížemi rozplétali kořeny několika rostlin, by pak zřejmě došlo k jejich poškození. Proto je lepší sázet keiki raději samostatně, a vyhnout se tak těmto komplikovaným zásahům.
Množení z listů řízkováním
Oddělit list, pomocí kterého chcete orchidej rozmnožit, lze jen od zdravé a silné dospělé rostliny, ale musíte si uvědomit, že ve skutečnosti samotné listy orchidejí nejsou schopny zakořenit. Chybí jim růstové pupeny, ze kterých kořeny rostou. Ty se nachází na stoncích orchidejí, a proto k rozmnožení orchideje oddělte pomocí ostrých zahradnických nůžek list společně s kouskem stonku. Pro aktivaci růstových pupenů list na 8 hodin odložte. Po zaschnutí řezu ošetřete řízek stimulátorem růstu kořenů.
Připravený řízek nelze ihned zasadit do substrátu, to by nejspíš nebylo korunováno úspěchem. Proto přichystejte mezistupeň v podobě průhledné nádoby s odstátou vodou, ve které rozpustíte tabletku aktivního uhlí. Tam, stonkem dolů, list ponořte. Postupem času by měly začít rašit kořeny. Pro jejich správný vývoj a růst lze přidat malé množství kyseliny jantarové. Růst kořenů může trvat i více než jeden rok. Před zasazením mladé rostlinky do substrátu nezapomeňte zkontrolovat, že není napadena plísní ani hnilobou.