Hlavní důvody, proč pokojové rostliny umírají a jak tomu zabránit

                   

Nikdo není rád, když mu jeho krásná, pokojová rostlina zemře. Může se ale stát, že i zdravá a silná rostlina zvrásní, zmatní a opadají z ní listy. Na zvadlé květiny je vždy smutný pohled. Pro řezané květiny ve váze jde o přirozený proces. V případě trvalky v květináči jde ale o smutnou záležitost. Většinou se to stává nezkušeným nebo líným zahradníkům. Někdy se to ale stane i zkušeným zahradníkům, kteří rostliny pěstují již celá léta. Hlavní důvody, proč květiny umírají:

  • špatný výběr rostliny,
  • nevhodné místo,
  • špatné zavlažování.

Špatná volba

Před nákupem květiny si o ní vždy něco zjistěte. Každá je úplně jiná a potřebuje jinou péči. Spontánní nákup je sice fajn, ale po pár dnech či týdnech můžete najednou zjistit, že péči nezvládáte a květina vám umírá. Nedávejte jen na vzhled, ale zjistěte si také nějaké informace. Pokud jste v tomto ohledu nováčci, informujte se a začněte s těmi nejméně náročnými druhy. Orchideje rozhodně nebudou vhodnou volbou pro začátečníka, protože je často nezvládají ani pokročilí.

Nevhodně zvolené místo

Mezi hlavní projevy nedostatku světla u rostlin obecně jsou prodloužené stonky, malé listy, špatný růst a podivně zbarvené listy. V horším případe uhynou. Kromě světla je hodně ovlivňuje také teplota a vlhkost. I zde byste se měli hodně informovat, protože jinak to nemusí dopadnout dobře. Nesmíte květinu přehřát, vysušit, ani umrznout.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Špatné zavlažování a nesprávná volba půdy

Příliš, ani málo vody není dobré. Při nadměrné vlhkosti jsou špičky listů žlutohnědé. Zalévat byste měli jen v případě, že je vrchní půda suchá. Jinak do ruky konev neberte. Počítejte také s tím, že z hliněných nádob se voda odpařuje, zatímco z plastových nádob nikoli. Dívejte se proto také na to, v čem rostlinu pěstujete. Půdu si raději kupte namíchanou pro daný druh květiny. Tím předejdete riziku, že zvolíte špatnou půdu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články