Hlavní důvody, proč pokojové rostliny umírají a jak tomu zabránit

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nikdo není rád, když mu jeho krásná, pokojová rostlina zemře. Může se ale stát, že i zdravá a silná rostlina zvrásní, zmatní a opadají z ní listy. Na zvadlé květiny je vždy smutný pohled. Pro řezané květiny ve váze jde o přirozený proces. V případě trvalky v květináči jde ale o smutnou záležitost. Většinou se to stává nezkušeným nebo líným zahradníkům. Někdy se to ale stane i zkušeným zahradníkům, kteří rostliny pěstují již celá léta. Hlavní důvody, proč květiny umírají:

  • špatný výběr rostliny,
  • nevhodné místo,
  • špatné zavlažování.

Špatná volba

Před nákupem květiny si o ní vždy něco zjistěte. Každá je úplně jiná a potřebuje jinou péči. Spontánní nákup je sice fajn, ale po pár dnech či týdnech můžete najednou zjistit, že péči nezvládáte a květina vám umírá. Nedávejte jen na vzhled, ale zjistěte si také nějaké informace. Pokud jste v tomto ohledu nováčci, informujte se a začněte s těmi nejméně náročnými druhy. Orchideje rozhodně nebudou vhodnou volbou pro začátečníka, protože je často nezvládají ani pokročilí.

Nevhodně zvolené místo

Mezi hlavní projevy nedostatku světla u rostlin obecně jsou prodloužené stonky, malé listy, špatný růst a podivně zbarvené listy. V horším případe uhynou. Kromě světla je hodně ovlivňuje také teplota a vlhkost. I zde byste se měli hodně informovat, protože jinak to nemusí dopadnout dobře. Nesmíte květinu přehřát, vysušit, ani umrznout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Špatné zavlažování a nesprávná volba půdy

Příliš, ani málo vody není dobré. Při nadměrné vlhkosti jsou špičky listů žlutohnědé. Zalévat byste měli jen v případě, že je vrchní půda suchá. Jinak do ruky konev neberte. Počítejte také s tím, že z hliněných nádob se voda odpařuje, zatímco z plastových nádob nikoli. Dívejte se proto také na to, v čem rostlinu pěstujete. Půdu si raději kupte namíchanou pro daný druh květiny. Tím předejdete riziku, že zvolíte špatnou půdu.