Zatočte s hnilobou listů a plísní v substrátu orchidejí za méně než 12 hodin. Nejlépe zabere antibiotikum, které seženete v každé lékárně

                   

Hniloba listů je velmi vážná choroba, která způsobuje žloutnutí, vadnutí a následný úhyn orchidejí. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je vystavení rostlin chladnému a zároveň vlhkému prostředí. Poznáte ho podle toho, že se na listech začnou objevovat měkké, černé a vodnaté skvrny. A právě ve chvíli, kdy zpozorujete tyto příznaky, musíte začít jednat.

Metronidazol hnilobu porazí mrknutím oka

První metoda léčby hniloby je založena na použití metronidazolu. Jedná se o poměrně levný antibiotický přípravek, který seženete v každé lékárně. Jednu tabletu léčiva rozdrťte a rozmíchejte v jednom litru vlažné odstáté kohoutkové vody. Vzniklý roztok aplikujte rozprašovačem na povrch všech listů orchidejí (i těch bezpříznakových). Postřik provádějte v dobře větraných prostorách a po 7–14 dnech ho opakujte. Bohužel jde o lék na předpis, ale pokud vám doma náhodou zbyl, lze ho využít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže skořice a ostrý nůž

Zkusit můžete i tento velice účinný způsob. Jeho postup je následující:

  1. Napadené rostliny izolujte od ostatních.
  2. Dobře vydezinfikovaným ostrým předmětem (např. špičkou nože či nůžek) narušte povrch hnilobné skvrny.
  3. Místo posypte nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí (jsou to látky s vysokým antiseptickým účinkem).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny mějte nadále izolované od těch zdravých a pozorně je sledujte. V případě, že by se rány nehojily a skvrny by se začaly zvětšovat, vyřízněte je (i s několika milimetry nenapadených pletiv okolo) opravdu ostrým nožem či žiletkou. Vybraný nástroj před použitím nezapomeňte důkladně vyčistit. Pokud by ani toto opatření nezabralo a choroba by se šířila na listu dál, celý ho odstraňte.

Na plíseň vám postačí plevel

Velmi častým problémem, který má také na svědomí přílišné vlhko, je plíseň substrátu. S tou si ale hravě poradí přeslička. Můžete ji buď zakoupit v lékárně, nebo si ji sami nasbírat. Jedná se totiž o plevel hojně rostoucí v zahradách a kolem cest. Dvě polévkové lžíce sušené natě této rostliny zalijte vroucí vodou a nechte je 15 minut louhovat. Výluh sceďte a nalijte do velké nádoby, do níž následně na čtvrt hodiny umístěte květináč s orchidejí. Přesličkový extrakt plesnivou zeminu zaručeně vyčistí.

Už jste se s hnilobou listů u orchidejí setkali? Znáte i jiný způsob její léčby?

Proti plísni také pomůže přesazení do nového zdravého substrátu. Dejte při něm ale pozor na kořeny!
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články