Tekuté hnojivo: Jeden banán a orchidej se doslova obalí květy. Vsaďte na správný harmonogram hnojení

                   

Pěstování orchidejí v domácích podmínkách je leckdy považováno doslova až za královskou disciplínu. Ovšem zkušení orchidejáři říkají, že na tom ve skutečnosti není nic složitého. Stačí se jen držet několika jednoduchých postupů. A nezáleží na tom, jestli máte doma oblíbené orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, nebo vaše parapety zdobí člunatec (Cymbidium), dendrobie (Dendrobium) nebo třeba katleja Dowova (Cattleya dowiana).

Banán stimuluje orchidej ke kvetení

Banány jsou plné lehce využitelných látek. Pro rostliny obsahují především snadno přístupné sacharidy, dále glukózu, fruktózu a také sacharózu. Jsou navíc také velmi bohaté na minerály a vitamíny. Jde mimo jiné o vitamíny C a E a také vitamín B6. Díky obsahu železa pak banány napomáhají kvetení orchidejí i dalších rostlin. A najdeme v nich také draslík, vlákninu, pektin, kyselinu jablečnou a prospěšné enzymy.

A proč by vás to mělo zajímat právě při pěstování orchidejí? Především proto, že většina látek v banánu se shoduje s těmi, které potřebují tyto kvetoucí krásky ke své spokojenosti. Musíte si však vzít k ruce jen jednu specifickou část banánu – banánovou slupku. Bude vám stačit jedna jediná, jež v sobě obsahuje dostatek prospěšných látek hned pro několik rostlin.

Hnojení orchidejí banánovou slupkou

Vezměte slupku z jednoho banánu (čím zralejší, tím lepší – nesmí však na sobě mít hnilobné hnědé nebo černé skvrny) a nakrájejte ji na kousky. Vložte ji do litrové sklenice a zalijte vodou. Ponechte přes noc a přeceďte. Pamatujte si, že 12 hodin louhování bohatě stačí. Poté se z roztoku stane až příliš sladké lákadlo pro všechny mouchy a mušky v okolí. Po této době slupky jednoduše vyhoďte a orchideje zalijte jako obvykle.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ke každé orchideji budete potřebovat 8 lžic tohoto hnojiva. Více není třeba. Neaplikujte ho však na suchý substrát – předtím ho pro jistotu jemně zavlažte. To zefektivní vstřebávání účinných látek a zajistí, že výživa kořeny vašich orchidejí nepopálí, i když u roztoku z banánových slupek by se to stávat spíše nemělo.

Kdy hnojivo z banánové slupky aplikovat

Toto hnojivo je vhodné jak pro orchideje které nekvetou, tak i pro ty, které již květy mají. Díky němu totiž na stvolech vydrží déle. Hnojení můžete používat každých 14 dní během vegetační sezóny. Naopak v období klidu se přísunu živin spíše vyhněte, mohl by stimulovat rostlinu k nezdravé tvorbě dalších listů a květů.

Jaké orchideje zdobí parapet ve vašem bytě či domě?

Naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu nejenom na orchideje
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články