Aby orchideje kvetly dlouho a pestrobarevně, není třeba se uchylovat k chemii. Nejlépe reagují na levné lidové prostředky z kuchyně

                   

Orchideje pěstované doma obvykle hnojíme hnojivy z obchodů. Ta jim však mohou leckdy spíše ublížit, protože jim jednoduše nedají dostatek živin nebo je naopak výživnými látkami zásobí až příliš. Obojímu lze předejít použitím té správné výživy například z obyčejných brambor. Tyto plodiny jsou totiž doslova zásobárnou mnoha cenných látek a jako bonus bývají k dostání i celkem levně.

Co obsahují obyčejné brambory

Obyčejný lilek brambor, někdy jinými jmény zvaný též brambor obecný či brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je doslova zásobárnou užitečných živin. Z vitamínů obsahuje především vitamín C a vitamíny skupiny B a z minerálů a stopových prvků je pak nutné rozhodně zmínit fosfor, železo, měď, sodík, kyselinu listovou, draslík, hořčík, vápník, jód a další.

Ovšem pokud chcete svým orchidejím dopřát opravdu vyvážený komplex vitamínů a stopových prvků, měli byste vědět, jaké brambory použít. Například nejvíce vitamínu C v sobě obsahují oblíbené nové brambory. A pokud chcete svým rostlinám dopřát více antioxidantů (zejména karotenoidy a flavonoidy), pak vybírejte brambory se žlutou a oranžovou barvou.

Hnojivo z brambor pro orchideje

A jak hnojit orchideje bramborami? Určitě jim je nekrájejte přímo do květináče, to by jim rozhodně neprospělo. Naopak. Musíte jim dopřát výluh. Jednoduše tak brambory nakrájené na kousky (nebo třeba jenom slupky) zalijte ve vhodné nádobě vodou tak, aby byly ponořené. Nechte přes noc odstát a následně aplikujte jako zálivku na orchideje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další tipy pro hnojení orchidejí

Pokud ovšem chcete, aby byly vaše orchideje vždy perfektně zdravé a potěšily vás krásně zelenými listy, silnými kořeny a dlouhým a bohatým kvetením, měli byste různé bio přípravky pro jejich hnojení střídat. Skvělá je například voda zbylá po uvaření vajec (samozřejmě neosolená). Jde o vynikající hnojivo, jehož plusem je kromě vysoké účinnosti a nízké ceny i to, že je zcela bez zápachu a rozhodně nebude do květináčů s orchidejemi lákat různý hmyz.

A proč používat jako hnojivo právě vodu zbylou po uvaření vajec? Tento prostředek sám o sobě obsahuje hodně vápníku, fosforu a vitamínů nezbytných pro zdraví orchidejí. Pokud chcete znát optimální množství těchto živin pro hnojení, pak postupujte podle jednoduchého konceptu. Na 2 vejce si připravte 1 litr vody. Vejce vařte 10 minut, poté je vyjměte a výslednou zálivku nechte zcela vychladnout. Lze ji okamžitě použít bez jakéhokoli ředění.

Jak zalévat orchideje – postup

Po vychladnutí je toto hnojivo již zcela hotové – není do něj třeba vůbec nic přidávat. A jak ho aplikovat? Orchideje s ním jednoduše zalijte nebo je do roztoku namočte asi na 10 minut. Tento postup stačí opakovat jednou za dva týdny a v případě zálivky je jedna dostatečná dávka 5 polévkových lžic na rostlinu. Zbylou tekutinu můžete použít pro vyživení další pokojové i venkovní zeleně.

Jaké jsou vaše triky pro krásné a zdravé orchideje?

Chcete mít jistotu pozitivního výsledku? Pak byste měli vědět, že nemocné orchideje bude nutné před zahájením hnojení přesadit. Není to ovšem tak jednoduché, jak to vypadá. Zjistěte, jak to udělat správně
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články