Zalévání rostlin obyčejnou vodou z vodovodu nebo i tou dešťovou, jim sice dodá všechny potřebné tekutiny, ovšem tím také její přínos končí. Pokud ji však obohatíte peroxidem vodíku, získáte velmi zajímavý efekt. Oproti klasické vodě má sice „jen“ o jednu molekulu kyslíku navíc, ta však dokáže při péči o rostliny leckdy doslova zázraky. Téměř okamžitě se obalí květy a i jinak zůstanou jednoduše v kondici.
Jak pomáhá peroxid vodíku pokojovým rostlinám
Přínosů tohoto nenápadného pomocníka z lékárny je hned několik. A ve hře není jen kondice rostlin jako takových. A co tedy peroxid vodíku v případě pěstování pokojových rostlin ovlivňuje?
- Stará se o rychlý přírůstek zdravé zelené hmoty,
- aktivně podporuje nasazování nových poupat a bohaté kvetení a rychlý růst zeleně,
- pomáhá při hubení škůdců,
- bojuje s nejrůznějšími nemocemi
- zlepšuje strukturu substrátu
- a chrání květiny před hnilobou kořenů.
Jak hnojit peroxidem vodíku
K přípravě účinného výživového roztoku pro své rostliny použijte 3% roztok peroxidu vodíku (zcela běžně je k sehnání v lékárnách doslova za pár desetikorun). Na jeden litr vody (nejlépe dešťové nebo alespoň odstáté přes noc) je potřeba 20 ml peroxidu vodíku. Vše pečlivě promíchejte a vzniklý roztok použijte pro zavlažování. Zálivku s příměsí peroxidu provádějte 3krát až 4krát za měsíc.
Vždy však dbejte na to, abyste mezitím prolili substrát alespoň jednou obyčejnou vodou. Pokud chcete hnojení peroxidem vodíku aplikovat častěji, pak snižte použitou koncentraci na 15 ml peroxidu na 1 litr vody. Před zálivkou je nutné půdu navlhčit, mírně prokypřit a zbavit veškerých organických zbytků (například spadaného listí).
Pravidla hnojení peroxidem vodíku
Zálivka peroxidem vodíku přispívá k rychlejší asimilaci živin z půdy, což pozitivně ovlivňuje celkový zdravotní stav rostliny. Vy se tak budete moci těšit z rychlého růstu i bujného kvetení. Navíc pokud používáte ke hnojení peroxid vodíku, pak už není nutné používat žádné jiné hnojivo. To ovšem platí jen v případě, že vaše květiny rostou v kvalitním substrátu. Ten vyžilý budete muset až do příštího přesazení mírným hnojením podpořit.
Peroxid jako postřik proti škůdcům
Roztokem peroxidu vodíku je možné pokojové rostliny nejen zalévat, ale také postřikovat. Ředění je třeba oproti tomu pro zálivku snížit na polovinu. V létě je možné roztokem peroxidu vodíku rosit každé dva dny, v zimě vašim rostlinám taková péče docela dobře postačí 1–2krát týdně, vše však samozřejmě závisí na druhu květiny. Druhy, které preferují vysokou vzdušnou vlhkost, je možné použít i každodenní rosení.
Trochu jiná pravidla má však postřik proti škůdcům. V takovém případě je třeba použít ředění 15 ml peroxidu vodíku na 1 litr vody. Postřik by měl být aplikován až do skanutí a to nejlépe ob den. Snažte se před ním ochránit poupata a květy, ty by totiž pravděpodobně nenávratně spálil. Aplikaci opakujte až do doby, dokud vaše problémy zcela nezmizí.
Další tipy pro použití peroxidu vodíku
Peroxid lze použít k ošetření semen před výsevem. Stačí je na hodinu namočit do 10% roztoku. Poměr semen vůči vodě by měl být asi 1:1. Poté semena dobře opláchněte pod tekoucí vodou. Peroxid lze použít i jako stimulátor pro růst sazenic. Aplikujte ho v ředění 3 ml na 1 litr vody. Vždy však používejte pouze čerstvě připravený roztok, peroxid, který delší dobu „stojí“ totiž ztrácí své vlastnosti.
Jaké máte zkušenosti s použitím peroxidu vodíku u svých rostlin?