Primitivní prostředek za pár korun dokáže skutečná kouzla: Kdo přidá jedlou sodu do zálivky, tomu rostliny budou navždy vděčné

Přidávání obyčejné a jedlé sody do zálivkové vody určené pro květiny se opravdu vyplatí. Pomůže s mnoha problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda může být použita jako hnojení pro mladé i dospělé rostliny. Zalévání a postřik ochrání veškerou zeleň před mnoha chorobami a škůdci. V zeleninové a ovocné zahrádce pak také dokáže zvýšit výnos a zlepšit chuť ovoce. Ovšem využijete ji i při úpravě půdy na zahradě nebo ve chvíli, kdy jednoduše chcete podpořit kvetení ve vaší okrasné zahradě nebo u pokojových rostlin.

Zalévání pokojovek jedlou sodou

Pokud chcete posílit vitalitu a odolnost svých pokojových rostlin, může vám v tom pomoci také jedlá soda. A jak ji použít? Zalévejte je roztokem o nízké koncentraci (bude vám stačit 1 polévková lžíce sody na 10 litrů vody). Pokud je nějaké onemocnění již v počátku, pak tuto zálivku aplikujte obden, jinak bohatě stačí jednou za týden.

A jestliže chcete podpořit rostliny v kvetení, pak použijte roztok připravený ze 2 polévkových lžic jedlé sody a 1 litru vody. Jde o silné hnojivo, takže ho stačí použít pouze jednou za měsíc.

Ochrana rostlin před slunečním zářením

Málokdo však ví, že šikovně aplikovaná soda dokáže také předcházet popáleninám na listech u rostlin, které pěstujete například u jižního okna. Jak ji použít v tomto případě? Bude vám stačit 1 čajová lžička jedlé sody na 4 litry vody. Aplikujte až do skanutí a opakujte každý týden. Při správném použití tento roztok snižuje výskyt popálenin listů u venkovních i pokojových rostlin.

iZdroj fotografie: Freepik

Jedlá soda proti škůdcům

Usadily se na vašich pokojových rostlinách například svilušky? Pak je zažeňte také s pomocí jedlé sody. Tentokrát budete potřebovat 1 čajovou lžičku jedlé sody, stejné množství jakéhokoli rostlinného oleje, ½ čajové lžičky mýdla nebo přípravku na nádobí (ty slouží jako povrchově aktivní látka, která pomůže směsi přilnout) a 2 litry vody.

Mějte na paměti, že roztok může z listů snadno smýt voda, takže pro dosažení nejlepších výsledků ho aplikujte nejlépe za suchého, ovšem pokud možno zataženého dne. Případně lze volit i aplikaci ráno nebo navečer (pokud nehrozí výskyt rosy). Předejdete tak možným popáleninám na listech od sluníčka (kapky vod totiž působí jako lupa). Postřik je třeba opakovat každý třetí den až do eliminace škůdců.

Jak vylepšit jedlou sodou půdu

Máte dojem, že je vaše zemina příliš kyselá? Pak ji můžete snadno vylepšit právě za pomoci tohoto levného pomocníka. Jedlou sodu stačí jemné rozprášit po záhonku a dobře zalít. A jak poznat, jakou půdu na zahradě máte? I tady vám pomůže jedlá soda. Zeminu stačí zalít, a pak ji posypat sodou. Pokud začne syčet a objeví se pěna, pak má půda vysokou kyselost a je třeba ji vhodně ošetřit. Toho lze dosáhnout i obyčejnou zálivkou – jedna lžička na 5 litrů vody stačí (používejte jednou za měsíc).

10 opravdu originálních a neotřelých způsobů, jak v domácnosti využít jedlou sodu

Jaké jsou vaše oblíbené aplikace jedlé sody na zahradě i v kuchyni?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články