Po aplikaci těchto hnojiv rozkvete i jindy tvrdohlavá tlustice. Dokážou rozproudit „krev v listech“ u leckteré rostliny

                   

Existují mnohá osvědčená přírodní hnojiva pro pokojové rostliny, která stojí doslova pár korun, a přitom se pyšní výjimečnými účinky. Naučte se používat ta, která dokážou dovést ke květu i tlustici (Crassula). Tato oblíbená pokojovka podle legendy nosí do rodiny štěstí a peníze a pokud rozkvete, pak se její přínosy znásobí.

Kávová sedlina pro tlustici

Výborným hnojivem pro hnojení sukulentů a vůbec pro všechny pokojové rostliny je kávová sedlina. Stačí ji smíchat se zeminou v květináči, a to v množství jedné kávové lžičky na středně velkou rostlinu. Dodá rostlinám cenné živiny, a navíc se díky ní substrát uvolní a odlehčí, což přivede ke kořenům více kyslíku. Ale nezapomeňte, že ne všechny rostliny mají rády vyšší kyselost půdy, jež s sebou použití kávové sedliny nutně přináší.

Hnojení zbytky citrusů

Máte doma pomeranče nebo mandarinky, které se nehodí už ani do smoothie? Pokud nejsou plesnivé nebo nahnilé, pak jejich zbytky jednoduše rozemelte a přelijte do nádoby. Zalijte je vroucí vodou (na jeden díl směsi použijte dva díly vody) a nechte hnojivo jeden den odstát. Poté ho přeceďte, nařeďte vodou v poměru 1:1 a použijte jako zálivku.

Hnojivo z banánové slupky

Banánovou slupku lze zpracovat stejně jako zbytky citrusů, ovšem je možné ji zamíchat i přímo do substrátu. Při přesazování tlustice nebo jiných pokojových rostlin jednoduše přidejte do květináče trochu předem nakrájených a nejlépe usušených banánových slupek a máte hotovo. Jak se budou rozkládat, vyživí rostliny všemi důležitými stopovými prvky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Hnojivo z dřevěného popela

Popel obsahuje řadu důležitých látek, jako je například draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo a zinek, a to ve formě snadno dostupné pro rostliny. Stačí při přesazování rostlin jednoduše smíchat malé množství popela se zeminou nebo si připravit tekuté hnojivo. A jak na to? Potřebovat budete:

  • 1 polévkovou lžíci popela ze dřeva
  • a 1 litr vody.

Popel nechte vylouhovat přes noc, poté přeceďte a použijte jako zálivku pro pokojové rostliny. Během vegetační sezóny ji aplikujte jednou za 14 dní, v období vegetačního klidu pak podle potřeby. Některé rostliny nepotřebují toto hnojení vůbec, jiné ho naopak jedenkrát měsíčně uvítají. Tlustice patří do té první skupiny, občasné hnojení naopak svědčí třeba lopatkovci, tchyninu jazyku nebo potosu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z cibulové slupky

Cibulové slupky obsahují kompletní sadu stopových prvků potřebných pro růst a kvetení rostlin. A co si připravit?

  • 50 gramů cibulových slupek
  • a 2 litry horké vody.

Obojí přiveďte k varu a vařte asi 10 minut, poté nechte 3 hodiny louhovat. Jakmile hnojivo dostatečně vychladne, sceďte jej a použijte jako zálivku na rostliny. Bohužel jej není možné skladovat po dlouhou dobu, proto ho budete muset pro každé hnojení (opakované každé dva týdny) znovu připravit.

Jakým netradičním způsobem hnojíte své pokojové rostliny vy?

Opravdu tvrdohlavé tlustice můžete pohnojit i kopřivovou jíchou. Vyrobte si ji podle tohoto návodu
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články