Aloe vera jsou rostliny, známé především díky svým léčivým vlastnostem. Jde o sukulenty (český název je aloe pravá), kterým se však v domácích podmínkách často nedaří tak, jak bychom čekali. Důvod je leckdy nečekaně prostý – nedostatečná výživa. Nemusíte však chodit pro umělá hnojiva do obchodů, bohatě si vystačíte s odpadem ze spíže. Je však nutné dodržovat i další zásady pro úspěšné pěstování aloe.
Co vlastně aloe vera vyžaduje
Jako pokojové rostlině se aloi bude skvěle vést v písčitém, dobře odvodněném substrátu. Květináč umístěte na plné slunce, tady se totiž bude rostlinkám dařit nejlépe. Ovšem přizpůsobit se dokážou i částečnému stínu, jen tu neporostou tak rychle. Skvěle také snáší sucho a suchý vzduch (koneckonců jde o pouštní druh), takže se jim zalíbí i v přetápěných bytech nebo v kancelářích.
Zalévání musí být mírné, ale konstantní. Během vegetační sezóny (od jara do podzimu) se snažte, aby substrát nikdy příliš nevyschl, v zimě naopak zálivku omezte na minimum. A aloi svědčí i letnění venku, myslete jen na to, že květináče na balkonech nebo terasách by měly být chráněny před prudkým deštěm. Do interiéru je opět přeneste na začátku podzimu, než noční teploty začnou klesat k příliš nízkým hodnotám.
Nezapomeňte ani na další péči
Pokud pěstujete aloe v květináči tam, kde nemůže být omýváno pravidelnými dešťovými srážkami, je nutné pravidelně přistupovat k čištění listů. Otřete je od prachu za pomoci navlhčené textilie, ale nepoužívejte žádné listové hnojivo ani lesk na listy (byť přírodní). To sukulenty opravdu rády nemají. A dejte pozor, abyste při manipulaci listy nepoškodili. Právě tudy by totiž dovnitř mohly vstoupit zárodky hniloby.
Namnožte si aloe díky vaječným skořápkám
Pokud se o svou rostlinu dobře staráte, velmi brzy se okolo ní objeví mladé dceřiné rostliny. Nechte je poporůst a od mateřské rostliny je oddělte teprve po několika měsících. Aby se jim však dobře dařilo, musíte je řádně pohnojit. K tomu vám poslouží vaječné skořápky. Ty vymyjte a nechte vysušit. Poté je rozložte na plech vyložený pečícím papírem a pečte při teplotě 200 °C asi 10 minut. Nakonec je rozmixujte nebo rozdrťte na jemný pach.
Důležité je správné množství
Vezměte si k ruce vhodný substrát (jednu třetinu by měl tvořit písek) a naplňte s ním květináče. Do každého z nich nasypte i jednu lžičku drti z vaječných skořápek a zasaďte mladé rostlinky. Dva až tři dny nezalévejte. Nebojte se, zásoby vody v listech jsou dostatečné. Tento krok však pomůže předejít hnilobě, která by se mohla po poškození kořenů objevit. Poté zalévejte rostlinky opět střídmě.
A jak vaječnými skořápkami pohnojit velká aloe, které už v květináči pěstujete nějaký ten pátek? Pokud jejich velikost nepřesahuje co do výšky 20 centimetrů, bude jim stačit jedna vrchovatá lžička prášku, přimíchaná do zeminy (stačí narušit svrchní vrstvu nad kořeny). U 40 centimetrů velké krásky použijte dvě lžičky – a tak dále. Uvidíte, že vám aloe vera poroste opravdu bujně a bude plné léčivých látek.
Jak poznat, že se rostlině nedaří
Ne vždy je však problémem jen hnojení. Někdy může předznamenat potíže i příliš mnoho zálivky (listy žloutnou) nebo naopak příliš málo (kroutí se a padají k zemi). Jestliže jsou podmínky zálivky optimální, ale listy přesto odpadávají, je problémem nedostatek slunečního záření. A konečně listy spálené dohněda značí příliš velkou intenzitu slunečního svitu. Aloe se tedy vyplatí trochu přistínit. Poškození se brzy zahojí.