Zapomenuté bramborové hnojivo pro orchideje. Zbaví je plísní a chorob, a květů budou mít nonstop několikanásobně

                   

Na našich zahradách se lilek brambor alias brambor obecný či starším názvem brambor hlíznatý (Solanum tuberosum) vyskytuje zcela běžně. Dopřáváme si ho jako přílohu k mnoha jídlům nebo ho dokonce používáme jako základ oblíbených receptů. Ne nadarmo se však říká, že nejvíce živin obsahují brambory vařené ve slupce. A je to pravda, protože nejcennější část této zeleniny opravdu vyhazujete do odpadu.

Jaké cenné látky obsahují slupky

Když brambory oloupete a slupek se zbavíte, zahazujete spolu s nimi i značné množství minerálních látek. Seznam je poměrně obsáhlý a najdeme na něm zejména hořčík, železo a zinek (ale také Cu, Mn, Ni, Ca, K, P, I, aj.). A zapomenout nesmíme ani na množství vitamínů, a to zejména na na vitamín C, B1, B2 a PP. Lidem tyto látky prospívají, ale ještě větší užitek z nich mají rostliny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V bramborových slupkách se totiž vyskytují ve své přirozené formě, která je kořeny vašich pokojových (ale i venkovních) krásek velmi snadno vstřebávána. Takže pokud potřebujete svým orchidejím dodat železo, měď, mangan, fosfor a vápník v tom správném množství, měli byste si z přípravy příštího oběda schovat pořádný hrnec slupek. Zadarmo tak získáte opravdu účinné hnojivo na orchideje.

Připravte si dostatečné množství slupek

Jakmile oloupete pět nebo šest velkých brambor, máte vše, co potřebujete.

  • Bramborové slupky zalijte litrem horké vody.
  • Dobře povařte.
  • 20 minut by mělo bohatě stačit.
  • Bramborové hnojivo pro orchideje je hotové.

Jakmile vývar vychladne, přeceďte ho a můžete ihned použít. Není třeba ho ředit, jeho koncentrace je tak akorát. A do každého květináče s orchidejí ho stačí jen trochu – asi tak půlka šálku, abyste si udělali lepší představu.

iZdroj fotografie: Pxhere

Během vegetační sezóny můžete orchideje hnojit každý týden, naopak během zimní pauzy je vhodné výživu i zálivku omezit jen na nezbytné minimum. Toho hnojivo se hodí pro všechny orchideje. Ve hře nemusí být jen oblíbené můrovce alias Phalaenopsis, ale také Vandy, Dendrobia, Pleionky apod. Hotové hnojivo lze asi týden uchovávat v lednici, před aplikací k rostlině ho však ohřejte na pokojovou teplotu.

Jak podpořit kvetení orchidejí

Ale jen správná výživa mnohdy nestačí. Stejně důležité je i zdraví kořenů. Pravidelně proto odstraňujte všechny poškozené nebo odumřelé kusy. Orchidej také zalévejte až ve chvíli, kdy kořeny zcela zešediví – dokud jsou zelené, má vláhy dost. A nezapomeňte ji také čas od času porosit, to také přispěje k její lepší kondici. A konečně odkvetlé květní stvoly nestříhejte až u samého kořene, ale zkraťte je zhruba v jedné třetině. Vykvetou znovu.

Pokud se vaší orchideji nedaří, prověřte si, zda se o ni staráte správně. Například oblíbené barevné květníky pro ně vůbec nejsou vhodné
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články