Hydroponické pěstování orchidejí má značnou řadu výhod a plusů aneb jak správně pěstovat ve vodě

                   

Hydroponické pěstování, tedy pěstování rostlin pouze ve vodě, je jedním z trendů, který se v posledních letech značně rozšiřuje mezi lidi. Krom toho, že hydroponie je zrovna „in“, přináší toto pěstování rostlin kupodivu značnou řadu výhod a plusů, které jsou přínosné nejen pro pěstitele, ale také pro samotnou rostlinu. Dnes si tedy vysvětlíme, jak tímto způsobem pěstovat orchideje.

Hydroponie v řebříčku oblíbenosti

Pěstování rostlin hydroponickou metodou je stále více populární, a není se čemu divit. Jednou z velkých výhod tohoto pěstování totiž je, že je vhodné také pro alergiky. Pěstování rostlin v živém roztoku vody, tedy bez zeminy, znamená pěstování bez alergenů, plísní, prachu a různých drobných živočichů, kteří se v zemině mohou nacházet. Tato metoda je navíc vhodná téměř pro všechny druhy pokojových rostlin, takže výběr je vskutku široký.

iZdroj fotografie: Pexels

Orchideje a hydroponie

Pokud se blíže podíváme na přirozené prostředí orchidejí, musíme uznat, že tato metoda je jako šitá na míru pro tento druh pokojových květin. Ty se totiž velmi často nacházejí v různých pralesech s vysokou vlhkostí, kde pouze různě pnou po kmenech stromů, odkud jim trčí jejich vzdušné kořeny. Pojďme si tedy představit postup, jakým budeme tuto nádhernou rostlinku pěstovat ve vodě.

iZdroj fotografie: Pexels

Nejdříve budeme potřebovat větší nádobu, nebo nejlépe skleněnou vázu nebo misku. Zkusme se přizpůsobit velikosti kořenů tak, aby se rostlinka v nádobě zbytečně netlačila, ale zároveň aby hezky držela. Tuto misku poté pouze naplníme vodou, pozor však, nemělo by se jednat o vodu z kohoutku. Ta totiž často obsahuje množství chemických přísad, včetně chlóru. Použijme tedy dešťovou nebo destilovanou vodu bez příměsí.

iZdroj fotografie: Pexels

Když máme nádobu naplněnou vodou, opatrně do ní vložíme orchidej tak, aby podzemní kořeny byly ponořené, a ty vzdušné trčely ven z vody. A tímto krokem máme hotovo. Teď už jen stačí pozorovat, jak se rostlince krásně daří, což půjde mnohem snadněji, když máme na očích i kořeny, které bychom jinak neviděli. Podle nich se můžeme orientovat také o vitalitě a celkovém stavu rostliny.

iZdroj fotografie: Pexels

Měnění vody

Když chceme rostlinu pěstovat hydroponickou metodou, musíme dbát na to, aby byla voda pravidelně měněná a čerstvá. Nejlepší je tak měnit vodu přibližně jednou za 7 dní a jinak pravidelně doplňovat tu, co se stihla odpařit. Nádobu, ve které rostlinku pěstujeme rovněž jednou za čas umyjeme, abychom ji zbavili vodního kamene a případných nečistot. Tuto situaci můžeme využít a osušit vlhké vzdušné kořeny. Výsledkem za naši péči nám bude krásná orchidej s nádhernými květy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články