I pokojové rostliny musíte připravit na zimu. Co konkrétně jim v tomto období hrozí?

                   

Možná si myslíte, že pokojové rostliny není třeba před nastávající zimou nijak řešit. Opak je ale pravdou, jelikož i u nich je třeba dbát na několik věcí. Jaké to jsou a co byste měli udělat, aby se vašim pokojovkám dařilo i v zimě? Podívejte se.

Zajistěte správný vzduch

V zimě se často topí, čímž zajistíte teplé prostředí, které má většina rostlin ráda. Pozor ale na to, při topení dochází mnohdy k tomu, že se vzduch v interiérech výrazně vysouší. A to už je něco, co rostliny nemají moc v lásce. Suchý vzduch jim může doslova škodit, což se podepíše na jejich zdraví i kráse. Proto doporučujeme používat zvlhčovače vzduchu, nebo rozmístit do blízkosti rostlin mističky s vodou, která se bude odpařovat a místo bude lokálně zvlhčovat.

Zajistěte dostatek světla

Další problém, který může rostlinám hrozit je nedostatek světla. Zatímco v létě ho mají dostatek, v zimě už tomu tak být nemusí. Tma je poměrně brzy a svítat začne celkem pozdě. To může být pro řadu pokojových rostlin poměrně velký problém. Myslete na něj a zajistěte, aby měly rostliny světla, pokud možno co nejvíce. Dejte je k oknu, roztáhněte žaluzie a když je to nezbytné, zajistěte jim alespoň umělé světlo. Jinak hrozí ztráta jejich zdraví, která se projeví celkovým blednutím jejich listů.

Zajistěte správnou teplotu

Pokud máte rostliny, které rostou po celý rok, je vyšší, tedy klasická teplota v interiéru ideální. Jsou však i rostliny, které je nutné na zimu takzvaně zazimovat. A to znamená, že potřebují na několik měsíců spíše nižší teploty. Těch se proto snažte dosáhnout. Zatímco v rodinných domech to nemusí být problém, v bytech ano. Ideálním řešením může být dát rostliny do ložnice, kde se přes den zase až tak netopí a teploty zde mohou být pro jejich přežití celkem přijatelné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články