Jak jednoduše namnožit orchidej z listů? Postup květinářek zajistí neomezené možnosti

Orchideje jsou oblíbenými, vděčnými a poměrně nenáročnými pokojovými rostlinami. Pokud si chcete svou oblíbenou rostlinu namnožit, stačí vám k tomu obyčejný list a následující návod.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Myslíte si, že je množení orchidejí složité? S následujícím návodem to zvládnete jednoduše a nebudete k tomu potřebovat ani žádnou velkou část rostliny. Vyberte si orchidej v oblíbené barvě a zjistěte, jestli má navíc list s částí stonku, který bude možné uříznout. Pokud ano, můžete se pustit do jednoduchého množení.

Co budete potřebovat pro namnožení orchideje z listu?

  • Ostrý nůž
  • Plastovou průhlednou nádobu
  • Vodu
  • Stimulátor růstu kořenů
  • Aktivní uhlí

Připravte se na to, že zakořeňování z listu může trvat o trochu delší dobu. Než se vytvoří dostatečně velké kořeny, zabere to v některých případech i více měsíců, ale výsledek rozhodně stojí za to. Získáte totiž vlastní rostlinku vypěstovanou od úplného začátku. Až poprvé vykvete, budete z toho mít mnohem větší radost v porovnání s koupí již kvetoucí květiny z obchodu.

Zdroj fotografie: Pixabay

Návod na vytvoření zakořeněné malé orchideje

V první řadě si vyberte dostatečně velký a zdravý list, který budete moci oddělit od rostliny. Při seříznutí ponechte i část stonku, aby zde byl růstový střed, ze kterého budou moci růst kořeny a případné další listy. Po uříznutí nechte list zhruba 8 hodin lehce zaschnout. Následně místo, odkud mají vyrůst nové kořeny, ošetřete stimulátorem růstu kořenů.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si nádobu, ve které bude orchidej zakořeňovat. Dejte dovnitř vodu, ve které rozpustíte trochu aktivního uhlí. Připravený odřezek s listem ponořte spodní částí do vody. Postupně by se v tomto místě měly začít tvořit kořeny. To je možné podpořit například i přidáním kyseliny jantarové. Jakmile se začnou objevovat kořeny, můžete pro orchidej připravit vhodný substrát na zasázení do květináče.