Jak jednoduše namnožit orchidej z listů? Postup květinářek zajistí neomezené možnosti

                   

Myslíte si, že je množení orchidejí složité? S následujícím návodem to zvládnete jednoduše a nebudete k tomu potřebovat ani žádnou velkou část rostliny. Vyberte si orchidej v oblíbené barvě a zjistěte, jestli má navíc list s částí stonku, který bude možné uříznout. Pokud ano, můžete se pustit do jednoduchého množení.

Co budete potřebovat pro namnožení orchideje z listu?

  • Ostrý nůž
  • Plastovou průhlednou nádobu
  • Vodu
  • Stimulátor růstu kořenů
  • Aktivní uhlí

Připravte se na to, že zakořeňování z listu může trvat o trochu delší dobu. Než se vytvoří dostatečně velké kořeny, zabere to v některých případech i více měsíců, ale výsledek rozhodně stojí za to. Získáte totiž vlastní rostlinku vypěstovanou od úplného začátku. Až poprvé vykvete, budete z toho mít mnohem větší radost v porovnání s koupí již kvetoucí květiny z obchodu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Návod na vytvoření zakořeněné malé orchideje

V první řadě si vyberte dostatečně velký a zdravý list, který budete moci oddělit od rostliny. Při seříznutí ponechte i část stonku, aby zde byl růstový střed, ze kterého budou moci růst kořeny a případné další listy. Po uříznutí nechte list zhruba 8 hodin lehce zaschnout. Následně místo, odkud mají vyrůst nové kořeny, ošetřete stimulátorem růstu kořenů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Připravte si nádobu, ve které bude orchidej zakořeňovat. Dejte dovnitř vodu, ve které rozpustíte trochu aktivního uhlí. Připravený odřezek s listem ponořte spodní částí do vody. Postupně by se v tomto místě měly začít tvořit kořeny. To je možné podpořit například i přidáním kyseliny jantarové. Jakmile se začnou objevovat kořeny, můžete pro orchidej připravit vhodný substrát na zasázení do květináče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články