Jak na bujné kvetení orchideje: Světlo je základ, chce to ale i vlhko

Aby se vašim orchidejím opravdu skvěle dařilo, musíte jim zajistit ty správné podmínky pro život. Je to jednodušší, než si myslíte.

Aby vaše orchidej vypadala zase jako ve chvíli, kdy jste si ji přinesli domů, musíte ji správně pohnojit. A to třeba citronem. i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pěstování orchidejí nadchne úplného amatéra, ale také zkušeného pěstitele. Tyto rostliny oslňují nádhernými květy, které bývají v mnoha barevných provedeních a často je zdobí i zajímavé žíhání. Obrovskou předností orchidejí je, že vám odpustí, když na ně se zálivkou tak trochu zapomenete. A vlastně jim tím i prospějete (pokud to ovšem není příliš dlouho). Exotické krásky se zalévají až v momentě, kdy je substrát úplně suchý, postačí tedy přibližně dvakrát týdně v závislosti na ročním období.

Co potřebuje orchidej

Orchidejím se daří na jasném, nepřímém světle. Pokud se jejich kořeny vydávají ven z květináče, možná ho hledají více. Zhodnoťte proto umístění své rostliny a zvažte její přemístění na místo, kde se může vyhřívat na dostatečném světle bez rizika úpalu, jak píše web iReceptář.

Stejnou měrou mají tyto rostliny ovšem rády také vlhkost. Ale ta nadměrná vlhkost, zejména při nedostatku světla, může vést kořeny k vyhledávání sušších podmínek – takže opět utíkají z květináče. Řízení vlhkosti vzduchu (40 až 60 %) však tomuto problému spolehlivě zabrání. Tuto hodnotu doporučuje i web TyNávody.

4 nejdůležitější pravidla pro bohaté kvetení orchidejí. Dodržujte tyto rady a těšte se z nekonečného množství květů

Jak se starat o orchidej v kostce

U orchidejí byste dále měli dbát na to, aby měly dostatek slunce a pravidelně je kropit vodou z rozprašovače (zejména v letních měsících). Po odkvětu je nutné orchideje stříhat – u stvolu se zařezávají v místě 2 až 3 očka od kořenů, z nějž vyrůstá stvol s odkvetlými kvítky. Poté nastává u orchidejí vegetační klid, během nějž je nutné je pravidelně ošetřovat.

Aby vaše orchidej dostala opravdu vše, co potřebuje, nemusíte se hned uchylovat k chemickým hnojivům – bohatě postačí ta domácí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vaše orchidej dostala opravdu vše, co potřebuje, nemusíte se hned uchylovat k chemickým hnojivům – bohatě postačí ta domácí

Některé kultivary orchidejí však po odkvětu není nutné zkracovat, jelikož jsou schopny opětovně vykvést ze stejných pupenů. O způsobu péče se proto ideálně poraďte v místě, kde si je pořídíte. Různé druhy mají totiž různé požadavky. A pokud máte doma tvrdohlavou rostlinu, která kvete jen nerada, dopřejte jí podle návodu redakce Chalupáři-Zahrádkáři osvědčenou česnekovou masáž. Funguje skvěle.

Jak se o své orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články