Omlaďte své orchideje – i z kousků určených do kontejneru se stanou opět bujně kvetoucí krásky a jako bonus vyrostou do výšky

                   

Pokud už vaše orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce nevypadají nijak atraktivně a jako „bonus“ nechtějí kvést, pak je jednoduše omlaďte. Pro jiné druhy, jako je např. katleja Dowova (Cattleya dowiana), člunatec (Cymbidium) nebo stromobytec (Dendrobium) se tato metoda bohužel nehodí.

Jak omladit orchidej střihem listů

Orchideje jsou schopné značné regenerace. Proto všechny listy za starých rostlin jednoduše odřízněte dobře vydezinfikovaným ostrým předmětem (např. nožem či nůžkami). Místo řezu pak posypte nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí (to jsou to látky, které se postarají o dezinfekci, protože se pyšní vysokým antiseptickým účinkem).

Kořen, který vám v květináči zbyl, poté postavte na stanoviště s rozptýleným světlem (u můrovců může jít o okno orientované na východ nebo jih) a několikrát denně roste rozprašovačem. Pamatujte také na to, že orchideji v době regenerace nejvíce svědčí teploty okolo 20 °C ve dne a 15 °C v noci. Počkejte, dokud se u bývalého srdíčka orchideje neobjeví nové listy – to může trvat i několik týdnů.

Přesaďte omlazenou orchidej

Poté si připravte dostatečně propustný substrát (může být sestaven např. z borové kůry, kokosových chipsů, rašeliny, bukových listů nastříhaných na proužky, kořenů kapradin apod.), a orchidej do něj zasaďte. Poté pokračujte v přesazování každé 2-3 roky. Dbejte také na pravidelnou a správně provedenou zálivku, aplikovanou vždy po vyschnutí substrátu (ve většině domácností je nutné orchidej zavlažovat alespoň jednou týdně).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak poznat, že je ten správný čas na zálivku? Strčte do substrátu špejli (alespoň do hloubky 2 centimetrů) a zhodnoťte tak jeho vlhkost. Pokud je vlhká, pak ještě nezalévejte. Zároveň také zkontrolujte barvu kořenů (pokud pěstujete orchidej v průhledném květináči). Jestliže jsou bílé nebo stříbřité, pak proveďte okamžitě zálivku. Jestliže mají však spíše zelenou barvu, počkejte do příštího zalití alespoň týden.

Další tipy pro pěstování orchidejí

Po třech měsících od omlazení orchideje také zahajte hnojení tekutými hnojivy každé tři až čtyři týdny, a to po celou vegetační sezónu (od března do října). Takto omlazené orchideje by měly vykvést druhým rokem, nejhůře však v roce třetím. Jednu rostlinu lze takto omladit i několikrát – musí však být v perfektním zdravotním stavu – jinak se zregenerovat jednoduše nedokáže.

Jaké jsou vaše tipy pro pěstování orchidejí?

Zopakujte si, jak na úspěšné pěstování orchidejí se vším všudy
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články