Jak oživit i orchidej na pokraji uhynutí: Postačí kousek zázvoru

Orchidej nemusí být vždy tak krásná, jak jste si při jejím nákupu nejspíš představovali. Pomozte jí k dřívějšímu zdraví díky zázvoru.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prvním krokem ke vzkříšení vaší orchideje je důkladná prohlídka jejích kořenů. Orchideje bez živých kořenů jsou v zoufalé situaci, ale ne bez naděje, jak uvádí web iReceptář. Sterilizujte proto jakýkoli vhodný řezný nástroj a odstraňte všechny vyschlé části kořenového systému a ponechte pouze zdravou tkáň. Může se to zdát drastické, ale je to nezbytný krok, který dá vaší orchideji šanci na záchranu.

Zázvorové řešení: Přírodní antimikrobiální prostředek

Zázvor, známý svou pikantní chutí a léčivými vlastnostmi, v sobě skrývá také antimikrobiální účinky, které mohou orchidej chránit a stimulovat. Jak ho použít?

  • Odřízněte 1 cm čerstvého kořene zázvoru a rozdrťte ho nebo nastrouhejte najemno.
  • Rozpusťte ho v 500 ml měkké (nejlépe dešťové) vody.
  • Po 10 minutách roztok přeceďte, abyste odstranili všechny pevné kousky.
Už žádné kupování zázvoru v obchodě, dá se pěstovat doma

Už žádné kupování zázvoru v obchodě, dá se pěstovat doma v květináči

Tento zázvorový roztok naneste na kořeny a listy pomocí rozprašovače a poté nechte orchidej uschnout ve váze dnem vzhůru. Přírodní sloučeniny zázvoru bojují proti patogenům a zároveň podporují účinnější absorpci vlhkosti a živin rostlinou.

Pokud už vaše orchidej už nevypadá právě k světu, nemusíte ji ihned vyhazovat do koše. Místo toho si pomozte kouskem zázvoru. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud už vaše orchidej už nevypadá právě k světu, nemusíte ji ihned vyhazovat do koše. Místo toho si pomozte kouskem zázvoru

Orchidej zasaďte znovu a správně

Orchideje jsou epifyty, což znamená, že ve volné přírodě se jim daří na stromech, kde čerpají vlhkost ze vzduchu. Obnovení tohoto prostředí je pro jejich obnovu klíčové. Výborným substrátem pro tento účel jsou kokosové chipsy nebo mech rašeliník, jak uvádí web VeseléBydlení (já obojí kupuji v jednom velkém květinářství). Udržují vlhkost a zároveň umožňují přístup vzduchu ke kořenům, čímž vytvářejí ideální podmínky pro růst.

Abyste udrželi vlhkost a zároveň umožnili cirkulaci vzduchu, přikryjte květináč plastovým sáčkem s otvory. Tento provizorní skleník může výrazně podpořit regeneraci tím, že vytvoří stabilní vlhké prostředí, které je nezbytné pro vývoj nových kořenů,“ radí zahradnice Ivana T. z Olomouce. „Uvidíte, že se orchidej brzy znovu zazelená a začne růst.“ Více o potřebné péči pro orchideje psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Naučte se, jak správně seříznout květní stvol

Jak jste si s nemocemi u orchidejí poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články