Ananasovník (Ananas) je zajímavý rod rostlin z čeledi broméliovitý. V našich obchodech jsou nejčastěji k vidění plody ananasovníku chocholatého (Ananas comosus). Pochází z tropické Brazílie a do Evropy ho jako první přivezl Kryštof Kolumbus. Dnes se jeho pěstování přesunulo hlavně na Havaj, ale vyzkoušet to můžete i doma.
Pěstování ananasu z vrcholu
Ananas se nejlépe množí z řízků odebraného z koncové části rostliny. Jde o růžici listů na vrcholu plodu. Aby se však uchytila, musí být ananas čerstvý a růžice nijak poškozena (především nesmí mít vyříznutý střed). A plod samotný také nesmí jevit známky hniloby nebo vznikající plísně. Pro získání životaschopného řízku je nutné odříznout růžici listů s plátkem dužiny o tloušťce asi 2 cm. Růžici ovšem také můžete uchopit rukou a následně ji vykroutit.
Poté z ní opatrně odstraňte dužinu a spodní listy tak, aby došlo k obnažení 2 až 3 cm holého výhonu. Na něm mohou být už občas vidět drobné kořínky. Pokud tomu tak je, je možné ji ihned zasadit. V opačném případě ji namočte do stimulátoru kořenů a teprve poté ji jemně zasaďte do lehkého a zásaditého substrátu. Nejlepší je běžná zemina pro pokojové rostliny smíchaná s pískem v poměru 1: 1.
Jak velký květináč je třeba
Sazenice se zasadí do květináče dostatečným průměrem. Po zasazení rostliny musí kolem ní zůstat 2 cm volného místa. Obvykle se začíná u květináčů s průměrem 12 až 14 cm. Poté uložte květináč na teplé místo (21 až 27 °C) a střídmě zalévejte, aby byl substrát neustále vlhký, ale jen mírně. Listy je také dobré občas postříkat měkkou vodou z postřikovače, to mají koneckonců bromélie rády.
Rostlinu pozorně sledujte. Když se ve středu růžice objeví nové listy, znamená to, že váš ananas dobře zakořenil a začíná růst. Tehdy je nutné květináč přenést na co nejslunnější místo. Nyní je možné zálivku omezit – substrát může dokonce čas od času vyschnout, aniž by to rostlině ublížilo. Další péče je už snadná.
Jak se starat o pokojový ananas
V létě mu dopřejte teploty okolo 20 až 30 °C, v zimě se optimální teplota pohybuje pod 20 °C (ale nikdy by neměla klesnout pod 15 °C). Hnojení je vhodné během celé sezóny 2krát za měsíc, a to poloviční dávkou určenou pro pokojové rostliny. Hnojení je možné aplikovat zálivkou i postřikem. Do dvou let po výsadbě by se měl v horní části růžice objevit květ a později i plod. Při pokojových podmínkách sice nedozraje, ale přesto vypadá krásně.
Zdravou rostlinu je možné ke kvetení stimulovat – podobně jako oblíbené tillandsie (nebo také kykatky). Stačí ji na několik dní uložit do sáčku s opravdu zralým jablkem. Uvolněný ethylen podnítí ananas ke tvorbě plodů. Po několika měsících obvykle mateřská rostlina zahyne, předtím však vytvoří mnoho dalších odnoží, které můžete rozsadit do samostatných květináčků.
Jaké ovoce pěstujete na okenním parapetu?