Pozvěte si domů štěstí a finance: Penízková pilea rozzáří každý parapet, a navíc přitáhne i pozitivní energii

                   

Pilea peperomioides nebo také česky pilea pepřincová z čeledi kopřivovitých (Urticaceae) k nám doputovala z provincie Yunnan v jižní Číně. Místní si ji oblíbili především pro její unikátní vzhled. Její půvabné okrouhlé listy totiž připomínají drobné penízky. A přesně ty by nám mělo její pěstování zajistit. A ve hře je samozřejmě také pořádná porce štěstí, která se k tomuto benefitu váže. A jak tedy pileu pěstovat?

Existuje mnoho různých názvů

Pokud byste si chtěli tuto rostlinku pořídit v obchodech, pak bohužel ne u všech prodejců vždy pochodíte s latinským nebo českým názvem. Sázkou na jistotu jsou ovšem nejrůznější přezdívky, jako například Chinese money plant, Pancake plant (palačinková rostlina), Missionary plant Pilea apod.

Pilea peperomioides pěstování

Penízková pilea je známá především svými unikátními kruhovými listy. Ty doslova trčí na dlouhých stopkách přímo ze středového zelenohnědého stonku. Jsou nádherně lesklé a při dobré péči mohou dosahovat průměru přes 15 cm. Květy se objevují jen zřídka a příliš velmi dekorativní hodnotu nemají, bývají totiž spíše jemné a nenápadné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Není ovšem nutné držet se základní zelené barvy. V současné době je v zahradnictvích k mání i několik zajímavých kultivarů. Jde například o:

  • Pilea peperomioides ‚Sugar‘ s nepravidelně tvarovanými listy se stříbrně mramorovaným panašování.
  • Pilea peperomioides ‚White Splash‘ s bíle skvrnitým panašováním.
  • Pilea peperomioides ‚Mojito‘ s listy pokrytými žlutým až světle zeleným mramorováním.

Pilea peperomioides péče

Pro pěstování této pilei je optimální dobře odvodněná, humózní půda určená přímo pro pokojové rostliny, nejlépe s hodnotou pH mezi 5,5 a 6,5. Lépe se jí bude dařit při nižší pokojové teplotě, tedy mezi 15 až 18 °C . Květináč postavte na světlé stanoviště (stín tato pokojovka nesnáší), ovšem bez přímého slunce a také bez průvanu. Studená chodba, kterou věčně protahuje vítr, tak rozhodně nebude nejvhodnějším umístěním.

V ideálním případě pěstujte svou „rostlinku peněz a štěstí“ v místnosti s oknem orientovaným na východ nebo na západ. Ovšem v zimě je vždy nutné ji přesunout k oknu orientovanému na jih, jinak bude v našich podmínkách trpět nedostatkem světla a její původně krásně sytě zelené listy zblednou a stonky se zbytečně vytáhnou. Déletrvající nepříznivé podmínky pak mohou vést i k úhynu rostliny.

Jak na zalévání a hnojení

Pilea peperomioides nevyžaduje příliš mnoho vody, ovšem vadí jí i opačný extrém. Nikdy byste proto neměli nechat zeminu v květináči úplně vyschnout, z přísušku se totiž tato rostlina špatně vzpamatovává. Nejlépe uděláte, pokud půl hodiny po zálivce slijete přebytečnou vodu a další zálivku uskutečníte až ve chvíli, kdy bude zemina na povrchu květináče suchá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Střih není nutný – penízková pilea se bez něj obejde. Použijte ho jen v případě, že potřebujete starší a již nevzhlednou rostlinu ponouknout k větvení. Tehdy je vhodné odstranit hlavní výhon přibližně do poloviny výšky. A dbejte také na správné hnojení. Své zelené krásce proto dopřávejte běžné hnojivo pro pokojovky, a to každé tři týdny během vegetační sezóny.

Pilea peperomioides a její množení

Množení této rostlinky je snadné a lze ho provádět po celý rok. Nejúspěšnější však bude na jaře v období od března do května, kdy mají rostliny nejvíce síly. Nejlepším způsobem je oddělení dceřiných rostlin, které lze zároveň spojit s přesazením pilei (jež bývá stejně na počátku každé sezóny doporučováno). Během množení jednoduše oddělte odnože od mateřské rostliny a zasaďte je do vhodného květináče.

Pokud je nelze oddělit na úrovni kořenů, pak je bez obav odřízněte ostrým, čistým nožem tak, aby na stonku zůstalo alespoň několik malých kořínků. Mladé rostliny je také možné zakořenit ve vodě, ovšem počítejte s tím, že první kořeny jsou poměrně křehké a snadno se lámou. Při přesazování tedy budete muset být obzvláště opatrní. Pilea se také snadno množí z listových a stonkových řízků. Můžete si tedy vypěstovat tolik rostlinek, kolik jen budete chtít.

Jaké rostliny pro štěstí a bohatství doma pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články