Tato nenápadná rostlinka dokáže domů pozvat peníze. Musíte se o ni však starat takto, aby se objevil její vzácný květ

Tlustice je jedinečná okrasná rostlina s nízkými nároky. Je ideální pro začínající pěstitele a místnosti s množstvím slunečního světla.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kvetení tlustice (Crassula) pěstované v bytě je vzácné – o to je však krásnější. Tato rostlina vytváří za příznivých podmínek klasnatá, krémově bílozelená květenství, spíše nenápadná a vyrůstající na krátkých výhonech. Každé květenství vydrží poměrně dlouho – tlustice k němu však potřebuje ty správné podmínky. A navíc prý rozkvetlá tlustice dokáže do domu přinést peníze.

Jak pečovat o tlustici

Tlustice si velmi rychle získala velkou oblibu pro svou vysokou toleranci nejenom k nejrůznějším nepříznivým podmínkám, které v bytech často panují, ale i k pěstitelským chybám. Snese totiž skoro cokoliv – a naopak nadbytek péče ji může zahubit. Tlustice vyžaduje světlé stanoviště, ale snáší i mírné zastínění. V případě nedostatku světla se její listy začnou vytahovat a zbarvovat světle zeleně.

Ovšem při příliš intenzivním slunečním záření se na listech objevují i nevzhledné hnědé skvrny. Pokud tedy tlustici pěstujete na jižním parapetu, nebojte se ji trochu přistínit. Myslete také na to, že jednostranné osvětlení rostliny způsobuje ohýbání stonků a natáčení listů směrem ke světlu, proto se doporučuje pravidelně otáčet květináčem, ve kterém tlustice roste.

Teplota pro tlustici

Jde o sukulent a také extrémně teplomilný druh, který vyžaduje poměrně vysoké teploty. V létě by se proto měly pohybovat kolem 25 °C a v zimě mezi 18 až 20 °C. Nižší teploty v zimě způsobují u tlustice opadávání listů a teploty pod 5 °C mohou dokonce vést k odumření celé rostliny. A dejte pozor také na průvan, ten totiž může být pro rostliny v zimě smrtelný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nepřehánějte to ani se zálivkou – tlustice totiž nesnáší přemokření. Naopak přísušky trvající delší dobu jí nijak zásadně nevadí. Potřebuje také propustný substrát s příměsí písku a jednou za rok hnojení přípravky na sukulenty. Tak bude spokojená a zcela jistě vám vykvete a do vašeho domu přinese štěstí.

Hledáte ty nejlepší pokojové rostliny, které přežijí úplně všechno? Vsaďte na tyto osvědčené stálice

Jaké jsou vaše triky pro pěstování tlustice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články