Životabudič z bobkového listu pro pokojovky se zažloutlými listy. Minutkový sirup je postaví zpět na nohy

                   

Bobkový list je vlastně sušeným listem rostliny známé jako vavřín vznešený (Laurus nobilis). Obsahuje v sobě řadu účinných látek, takže se rozhodně nehodí jen pro použití v kuchyni. Uplatní se totiž i jako velmi účinné hnojivo, které vás navíc bude stát jen pár desetikorun – a to i při aplikaci na všechny pokojové rostliny, které doma máte.

Účinné látky v bobkovém listu

A proč si jako pomocníka pro výživu nemocných pokojových rostlin se zažloutlými listy vybrat právě bobkový list? Obsahuje totiž řadu účinných látek. Zde je jejich krátký seznam:

  • hořčík,
  • vápník,
  • vitamíny B, A a C,
  • draslík,
  • kyselina octová,
  • kyselina mravenčí,
  • fosfor,
  • železo,
  • zinek
  • a sodík.

Pro mladé rostliny použijte mletý

Pokud pěstujete pokojové rostliny ze semínka nebo se je snažíte rozmnožit za pomoci řízků, pak jim všechny potřebné živiny dodáte tím nejjednodušším způsobem – vmícháním drceného bobkového listu do zeminy. Jen ho rozemelte na prášek a ke každé rostlince opatrně zapracujte asi půl kávové lžičky. To je dávka vhodná asi na měsíc.

Připravit si ovšem lze i tekuté hnojivo. Stačí vzít 4 bobkové listy a jednoduše je ve vhodné nádobě zalít 1 litrem teplé vody (asi 70 °C ). Listy nechte na teplém místě bez průvanu 3 až 4 hodiny louhovat. Poté vše přeceďte a vaše hnojivo je připraveno. Použijte ho jako zálivku. Díky obsaženým látkám zvyšuje imunitu rostlin a poskytuje jim tak ochranu proti houbám, plísním a škůdcům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Životabudič pro pokojovky z droždí

Další možností je aplikace silného hnojiva z droždí. A jak si ho připravit? Použijte 1 kg čerstvého droždí, a to rozmíchejte v 5 litrech teplé vody. Nechte hodinu odstát. Kvasnicový nálev poté přeceďte a nařeďte v poměru 1:10 (použijte ředění 1 litr nálevu na 10 litrů vody). Hnojivo lze ovšem připravit i ze suchého droždí, pokud doma nenajdete to čerstvé. V takovém případě rozpusťte v 10 litrech teplé vody 10gramový sáček suchého droždí.

K němu přidejte přidejte navíc ještě 2 polévkové lžíce cukru. Nechte 5 hodin odstát a poté zřeďte teplou vodou v poměru 1: 5 a použijte jako zálivku. A proč právě droždí? Zalévání rostlin kvasnicemi totiž stimuluje jejich růst a také žádoucí aktivity půdních mikroorganismů. Díky nim se organická hmota v zemině rychleji mineralizuje, a zároveň se z ní uvolňuje dusík a fosfor ve formě, kterou rostliny dokážou beze zbytku využít.

Kvasnice je třeba střídat s popelem

Jednu nevýhodu však hnojení kvasinkami má – z půdy totiž vyčerpávají draslík. A ten musíte proto svým pokojovým rostlinám šikovně doplnit. A jak na to? Pomůže vám dřevěný popel, který rostlinám nabídne vysoký obsah sodíku, draslíku a hořčíku. Budete potřebovat 100 gramů popela na 10 litrů vody. Popel nechte v kbelíku s vodou vyluhovat do druhého dne. Toto hnojení aplikujte přibližně dva týdny poté, co jste své pokojové rostliny vyživili kvasnicemi.

Jak pečujete o své nemocné pokojové rostliny vy?

Vyzkoušejte také, jak si vyrobit univerzální růstové hnojivo pro vaše rostliny z obyčejných vaječných skořápek
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články