Vysoce raritní a vzácný úkaz – jak přimět tchynin jazyk ke květu: Snadný návod krok za krokem

                   

Pokud hledáte atraktivní rostlinu, které byste nemuseli při pěstování věnovat velkou pozornost, pak zvažte právě tchynin jazyk (Sanseviera). Jeho listy se podobají dlouhým ostrým mečům a jsou k dostání jak v zelené barvě, tak i s nejrůznějším panašováním. Ovšem objevit se mohou i zelené nebo žlutobílé květy.

Největší chyby bývají u zálivky

Sanseviera je vysoce přizpůsobivý druh, rostoucí především v pouštích. Zálivku tedy potřebují spíše mladé, čerstvě rozmnožené rostliny – starší exempláře ocení spíše sušší substrát. Počkejte tedy do doby, než půda zcela vyschne, a teprve poté sáhněte po konvičce. Citlivý kořenový systém tak zůstane zdravý a bude se pěkně vyvíjet.

Zemina pro tchynin jazyk

Vybírejte spíše písčitý substrát s malým množstvím rašeliny. Klasická zemina pro pokojové rostliny tchyninu jazyku vyhovovat nebude – mnohem lepší službu mu uděláte, pokud mu poskytnete substrát pro sukulenty, anebo si potřebnou směs jednoduše namícháte. Jednou za měsíc pak během vegetační sezóny tchynin jazyk také pohnojte.

Jakou teplotu potřebuje sanseviera

Důležitý je také přístup ke slunečnímu záření. Tchynin jazyk vydrží jak přímé sluneční světlo, tak i částečně omezené osvětlení. Pro optimální zdraví jsou však mnohem důležitější denní teploty, které by se měly pohybovat v rozmezí mezi 14–29 °C. Naopak jen obtížné toleruje teploty pod 10 °C.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak dovést tchynin jazyk ke květu

A jak zařídit, aby rostlina vykvetla? Pokud ji budete pěstovat při optimálních podmínkách, pak už vám bude stačit jen jedno – dostatečně vysoký věk. Kvetou totiž obvykle jen exempláře starší 10 let. Musí být umístěny v trochu těsnějším květináči a mít dostatek živin. Bohužel ne všechny rostliny vykvetou – musíte se tedy obrnit trpělivostí a počítat i s neúspěchem.

Co jste možná nevěděli

V Číně si lidé sanseviery vysazují kolem svých domovů, aby jim přinesly štěstí a chránily je před zlými silami. A skvěle se hodí také do ložnice, protože v noci dodávají do místnosti více kyslíku, a naopak méně oxidu uhličitého než jiné pokojové rostliny. A ze vzduchu dokážou odstranit celou řadu škodlivých látek včetně obávaného formaldehydu.

Jak pěstujete tchynin jazyk vy?

Zjistěte, co dalšího potřebuje tchynin jazyk ke svému růstu a spokojenosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články