Jak správně přesazovat pokojové rostliny, aby dobře zakořenily a měly ohromné květy po celý rok

                   

Rostliny v bytě byste měli přesazovat každý rok nebo každé dva roky. Závisí to na jejich typu. Proces přesazování je velmi důležitý, protože půda postupem času ztratí svou pevnost, takže je potřeba ji vyměnit za čerstvou. Jestli má rostlina shnilé kořeny, je nejvyšší čas ji přesadit. Rostlina tak bude dobře růst, protože bude umístěna ve správném květináči a hnojivo bude přesně pro ni.

Jestli rostlina dlouho neroste nebo nekvete, je čas na přesazení

Azalky a kamélie by se měli přesazovat na začátku léta, kaktusy zase v zimě. Na internetu i v odborných knihách se dočtete, jak každou květinu přesadit a jaké hnojivo potřebuje. Pokud je rostlina mladá, přesazujte ji každý rok. Pokaždé vyberte o něco větší květináč.

iZdroj fotografie: Freepik

Plastový květináč má výhodu v lehkosti, a také když spadne, tak se nezlomí. Udržuje dobře vlhkost, takže rostlinu nemusíte často zalévat. V létě v něm ale rostlina trpí, protože materiál je velmi horký, pokud stojí na slunci.

Pro pokojové rostliny je velmi důležitá půda, ve které budou „bydlet“. Používejte speciální směsi, které koupíte v obchodě.

Přidávají se

  • Piliny
  • Malé kameny
  • Uhlí a hrubý písek
iZdroj fotografie: Freepik

Věnovat byste se měli složení hnojiva a půdy, aby rostlině vyhovovala. Zahradní půdu nikdy nepoužívejte pro pokojové rostliny. Mohla by obsahovat různé škůdce. Směs z obchodu nejdříve otevřete, ať může dýchat.

Postup přesazování krok za krokem

Jestli nemáte možnost zakoupit speciální směs, můžete sterilizovat zem. Dejte zeminu na plech a vložte do trouby. Hodinu ji tak nechte při 100 stupních. Nejdříve si umyjte květináče, které budete potřebovat. Na dno položte keramzit a dejte malou vrstvu zeminy.

iZdroj fotografie: Freepik

Květinu dobře navlhčete a vyjměte z květináče. Odstraňte půdu z kořenu, ořízněte ty shnilé a vložte celou rostlinu do nového květináče. Zasypte novou půdou a podle potřeby ji navlhčete. Není nutné dávat rostliny do velkých květináče, protože by mohly zemřít. Vždy volte velikosti květináče podle velikosti rostliny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články