Vánoční kaktus (Schlumbergera Buckleyi) patří mezi epifytické kaktusy. Během květu vás může potěšit záplavou nápadných červených, růžových, fialových nebo bílých květů. A rozhodně si jeho krásy nemusíte užívat jen na Vánoce. Rostlina v dobré kondici vám totiž může vykvést opravdu kdykoliv během roku.
Jak pěstovat vánoční kaktus
Aby se vám to však povedlo, musíte se o vánoční kaktus správně postarat. Jen zdravá rostlina totiž může kvést – ta v nedostatečné kondici vám vykvete jen málo nebo dokonce vůbec ne (a leckdy ji to oslabí natolik, že následně zahyne). A co tedy vánoční kaktus potřebuje ke své spokojenosti? Pro začátek mu připravte dostatečně propustnou zeminu. Budete potřebovat:
- dva díly kompostu,
- jeden díl jemné kůry
- a jeden díl písku nebo pemzy.
A kam ho umístit? Ve volné přírodě roste na stinných a vlhkých místech, obvykle v puklinách skal nebo stromů. A pokud se vám podaří napodobit tyto podmínky u vás doma, pak máte už napůl vyhráno. Dopřejte mu proto stále mírně vlhkou půdu a rozptýlené světlo. Ovšem během vegetačního období (duben až září) má raději o něco silnější světlo, které mu pomůže nasadit na květy. Po zbytek času však může růst klidně i v polostínu.
Připravte ho správným hnojením
Vánoční kaktus je dobré během doby vegetace hnojit komplexním hnojivem pro pokojové rostliny, ovšem v poloviční dávce. Ovšem aby všechny živiny vstřebal v maximální možné níže, je vhodné mu pomoci ještě prostřednictvím živých organismů – například kvasnic. Ty obsahují mnohé důležité látky jako např. železo, sacharidy a vitamíny A, B a C.
Na výrobu hnojiva z kvasnic si připravte
- 1 balíček sušených kvasnic (asi 5 g),
- 2 čajové lžičky cukru,
- 40 litrů vlažné vody.
Droždí a cukr nejdříve zalijte asi 10 litry vody a nechte alespoň 24 hodin kvasit. Poté přilijte ještě zbylou vodu a můžete začít s hnojením. Toto hnojivo se skvěle hodí pro všechny pokojové rostliny, kterým chcete dodat živiny a všechny prvky potřebné k růstu.
Jak nechat rozkvést vánoční kaktus
Pokud jste si jistí, že je vaše rostlina v opravdu dobré kondici, pak můžete přistoupit k samotnému postupu pro celoroční kvetení. Klíčem k úspěchu je správné načasování osvětlení. Noc musí trvat alespoň 14 hodin a plného denního světla by si měl vánoční kaktus užívat asi po dobu 10 hodin. Pokud ho vydržíte takto pěstovat asi 10 týdnů, ochotně nasadí na poupata a vykvete možná ještě lépe než v zimě.
Pozor na záměnu kaktusů
Pokud mluvíme o pravém vánočním kaktusu, pak máme na mysli vždy druh Schlumbergera Buckleyi. Ovšem v obchodech lze narazit i na falešný vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), který vypadá podobně, ovšem trik s celoročním kvetením u něj tak dobře nefunguje. Než ho tedy vyzkoušíte, nezapomeňte si ověřit i to, jaký druh vánočního kaktus doma máte.
Jaké jsou vaše triky pro pěstování vánočního kaktusu?