Jak si v hrníčku vypěstovat citronovník i ze semínka z obchodu. Provoní celý byt a přinese spoustu vitamínů

                   

Pěstování citrusů nepatří mezi obtížné disciplíny. Poradí si s ním i začínající milovníci pokojových rostlin. Ovšem jejich pěstování ze semínek má svá specifika, ke kterým je nutné přihlédnout. Jinak se vysněného stromku s květy a plody jen tak nedočkáte. A to by byla rozhodně škoda.

Jak připravit semena k výsevu

Nejprve si musíte správně nachystat semínka. Vyberte je z plodů, které jste pořídili v obchodě, a vybírejte nejlépe ta velká a bez jakéhokoliv kazu. Poté je očistěte od vnějšího obalu a nechte 6 až 7 dní naložená ve vodě. To urychlí jejich klíčení. Ovšem pamatujte na to, že voda se musí vyměňovat denně, jinak mohou semínka uhnít. Pokud se chcete navíc pojistit proti houbovým chorobám a plísním, pak sedmý den vyměňte vodu za velmi slabý roztok hypermanganu.

Jak semínka z citronu vysévat

Připravte si vhodnou zeminu pro citrusy. Může jít o specializovanou směs z obchodu nebo podomácku vytvořený substrát. Pro jeho vytvoření smíchejte humus a běžnou zahradní zeminu v poměru 50 : 50, a přidejte trochu rašeliny a písku. Na dno květináče ovšem ještě dříve než zeminu nasypte dobrou drenáž. Může jít o kamínky, skořápky ořechů, keramzit, keramické střepy a další.

Jak sázet semena citrusů

Zeminu dobře navlhčete a můžete přistoupit k samotné výsadbě. Semena zasaďte špičatým koncem dolů a to přibližně do hloubky asi 2 cm. Mezi semeny ponechte dostatečně velké rozestupy, bohatě postačí asi 5 cm. Vždy se totiž vyplatí sázet semínek více – ne všechna totiž úspěšně vzejdou. Mírně zalévejte, překryjte fólií pro zvýšení okolní teploty (raději rozprašovačem než konvičkou) a čekejte.

iZdroj fotografie: Pixabay

První klíčky by se měly objevit po 2 až 4 týdnech. V tuto dobu také semínka přisuňte k oknu, pokud jste to doteď neudělali. Ve chvíli, kdy budou mít více než čtyři pravé listy, můžete odstranit fólii. Květináč umístěte na teplém místě, ovšem bez přímého slunečního záření. To ještě malé semenáčky nesnesou.

Další péče o citroník

Větší rostliny už můžete postavit na přímé slunce. Po dvou letech od výsevu je na jaře seřízněte, to podpoří jejich větvení. Pro správné vytvoření koruny by se měl květináč každý týden otáčet asi o jednu čtvrtinu, jedině tak nebudou vaše stromky vytáhlé k jedné straně. Pamatujte také na to, že mladý citroník je třeba přesazovat jednou ročně. Provést to můžete buď v létě (nejlépe v červenci) nebo v zimě (nejlépe v únoru). Nový květináč by měl být asi o 5 cm širší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bez roubování se nejspíš neobejdete

Jestliže toužíte po rostlince s květy a později i s plody, musíte asi na tří nebo čtyřleté sazenice naroubovat větvičku třeba od spřáteleného citrusáře. Nutné to není, ale pokud to neuděláte, tak si na první květy ještě řadu let počkáte. Všeobecně platí, že citronovník obvykle kvete až ve chvíli, kdy má alespoň 15 plně vyvinutých listů.

Jak na zimování citrusů

Na podzim mohou vaší rostlině opadnout některé listy, ale to je zcela normální. Citronovník se totiž pomalu ukládá k zimnímu odpočinku. Přemístěte ho proto na chladnější místo s dostatkem světla. Od února do září pak nezapomeňte svůj citroník přihnojit dobrým biohnojivem (například zředěným hnojem apod.).

Jaké rostlinky si pěstujete sami od semínka?

Zjistěte vše o tom, jak pěstovat citrusy v bytě 
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články