Vypěstovat mango z pecky zvládne úplně každý. Kdo udělá vše správně, může se těšit na půvabný stromek, který se stane okrasou celého bytu

Tropická rostlina zvaná mangovník má velmi chutné a šťavnaté ovoce, které obsahuje množství užitečných látek. Vypěstujte ho doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mangovník (Mangifera) je v našich končinách známý především díky svým velmi chutným plodům. Jde o rod rostlin z čeledi ledvinovníkovitých a není vždy přesně možné určit, jaký druh je aktuálně k dostání v obchodech. To však naštěstí není vůbec podstatné. Mango totiž můžete vypěstovat i z docela obyčejné pecky, která vám zbude po konzumaci plodů. Klíčí docela dobře, jen je potřeba při péči o něj dodržovat určitá pravidla.

Jak vypěstovat mango ze semene

Pro začátek si pamatujte, že pecka by měla být zasazena nejlépe ihned poté, co je vyjmuta z plodu. Zároveň musí být mango zralé. A jak to poznat? Pokud lze bez potíží oddělit pecku od dužiny, pak je vše v pořádku. Pecku také nesmíte poškodit. Proto mango nejprve důkladně omyjte a poté ostrým nožem odstraňte dužinu z okolí. Poté je třeba pecku opatrně naštípnout, čímž se urychlí proces klíčení.

Pokud se vám celý proces povede, vyjměte semeno ze skořápky a opatrně odstraňte vnitřní část, která je velmi podobná fazolím. Poté semeno ošetřete fungicidy, které pomohou zamezit rozvoji plísní a škodlivých spór. Pokud uvnitř najdete více semen, vyberte z nich je to největší, protože jeho šance na klíčení jsou větší než u těch ostatních.

Když není možné pecku rozdělit

Jestliže však pecka vaším pokusům o její naštípnutí tvrdošíjně odolává, neusilujte o to. Mohli byste totiž poškodit její vnitřní část. Místo toho ji umístěte do průhledné nádoby a zalijte vodou pokojové teploty. Poté nádobu položte na světlé místo na parapetu. Zde ji nechte odpočívat několik týdnů. Dbejte však na výměnu vody každých pár dní, jinak kvůli zbytkům ovocné dužiny zkvasí a semeno se zničí. Po několika týdnech pokus o rozštěpení zopakujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si vypěstovat mango

Jakmile budete mít v ruce semeno, je nutné vybrat vhodný květináč. Měl by být asi 3x delší než samotné semeno. Na dno rozhoďte dobrou drenáž a naplňte ho výživnou zeminou. Pro pěstování manga je možné bez potíží použít zakoupený univerzální substrát, ale je třeba vzít v úvahu, že musí mít v každém případě neutrální kyselost.

Semeno do květináče zasaďte naplocho. Pokud se vám nechce čekat a sázíte rovnou celou pecku, pamatujte si, že není nutné ji zcela zasypávat zeminou. Naopak, přibližně čtvrtina pecky by měla vystupovat nad povrch. Po výsadbě zeminu dobře přitlačte. Počítejte s tím, že během zálivky slehne, takže ji nejspíš budete muset po několika dnech trochu doplnit na požadovanou úroveň.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se starat o mango

Pro vytvoření co nejvhodnějších podmínek pro klíčení je vhodné květináč zakrýt sklem nebo průhlednou fólií. Ale nezapomeňte na pravidelné větrání a jednou za 2 nebo 3 dny proto poklop mírně nadzvedněte. To pomůže předcházet hnilobě. Pro pěstování manga je ideální parapet orientovaný na jih, protože tato tropická rostlina potřebuje co nejvíce světla.

Po 2 až 3 týdnech se v květináči zpravidla objeví klíček a mango začne růst. Poté je vhodné kryt odstranit. Mango dá střídmě zalévejte a jednou měsíčně hnojte přípravkem pro pokojové rostliny, velmi brzy získáte dekorativní stromek s půvabnými listy. Plody vás sice nepotěší, ale radost rozhodně udělá.

Jaké exotické rostliny jste si už někdy vypěstovali vlastními silami?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články