Návod na záchranu přelitých pokojových rostlin, který zvrátí i ty největší průšvihy. Už nikdy o žádnou pokojovku nepřijdete

                   

Péče o pokojové rostliny není zejména v zimních měsících vůbec jednoduchá. Suchý vzduch, který kvůli vytápění ústředním topením v bytě panuje, jim totiž vůbec nesvědčí. Dochází totiž často k paradoxu, který nás nevědomky nutí je přelévat. Horní vrstva zeminy v květináči totiž mnohdy vypadá vyschle, ba až přesušeně. Tím bychom se však neměli nechat zmást, protože u kořenů se může hromadit voda a způsobovat problémy.

Jak zalévat pokojovky v zimě

Za mnoho problémů si však můžeme sami. Zapomínáme totiž na to, že pomalu rostoucí, nebo dokonce zcela vegetující rostliny vyžadují během zimních měsíců mnohem méně, než je tomu v létě. A totéž platí i i hnojení. I opravdu odolným pokojovým rostlinám tak vadí častá zimní zálivka a přemíra živin. Proto je třeba vždy vytvořit podmínky, které vyhovují potřebám rostliny v konkrétní sezóně, a to v závislosti na světelných podmínkách nebo teplotě.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zimovat pokojové rostliny

Pro začátek začněte správným umístěním. Rostliny vyžadující světlo by měly být vždy umístěny blízko nejslunnějšího okna v domě. Dbejte přitom na to, aby ty větší nezakrývaly menší. Zimující druhy pak musí být umístěny na chladném místě, jako je v našich podmínkách kupříkladu sklep nebo balkon s okny, ovšem skvěle poslouží i zasklená veranda. Dostatek světla je pro úspěšné přezimování naprosto zásadní.

A na co si ještě dát pozor? Dalším problémem je to, že ve vytápěných místnostech bývá obvykle velmi suchý vzduch, což velmi rychle vede k zasychání konců listů. Proto nejméně jednou nebo dvakrát do týdne použijte zvlhčovač a roste je. A pozor také na větrání, během něj odneste všechny rostliny do bezpečné vzdálenosti od okna. I ty nejodolnější totiž budou mít v zimě problém s průvanem a tepelným šokem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak poznat přemokřené rostliny

i když je nutné vždy dbát na mírnou zálivku, ne vždy si tento pojem vykládáme správně. Dochází tedy k přemokřování a následným potížím rostlin. A jak poznat nebezpečné příznaky? Stačí se zaměřit na několik nápadných znaků, které rozhodně nelze přehlédnout.

  • Výsadbové médium je zcela navlhčeno vodou,
  • listy jsou zažloutlé a leckdy dokonce schlíple visící.

Pokud jsou příznaky mírné, lze vše ještě zachránit jednoduchým způsobem. A jak? Pro začátek umístěte rostlinu na slunné místo a přerušte zálivku. A to až do té doby, dokud výsadbové médium zcela nevyschne. To je velmi důležité, jinak by se mohly kořeny ve stojaté vodě udusit. Ovšem je-li substrát zcela vlhký a kořeny rostlin hnědé (nebo dokonce černé) a měkké, znamená to, že hniloba již postoupila a tradiční metody stačit nebudou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak zachránit přemokřené rostliny

V tomto případě už pouhé proschnutí nestačí, pomůže pouze co nejrychlejší přesazení rostliny do suchého substrátu. Během tohoto procesu také odřízněte všechny odumřelé a nahnilé části rostliny a všechny řezy ošetřete fungicidem (v případě nouze postačí také dřevěné uhlí, skořice nebo dřevěný popel). Na několik dní také omezte zálivku a místo toho jen několikrát denně stříkejte listy vlažnou vodou.

Dobré tipy pro záchranu pokojovek

Jestliže necháváte substrát vyschnout, nikdy to nedělejte na topení nebo například na místě, kde je průvan. Vše musí být pro rostlinu pohodlné a bez rizika další újmy. Substrát použijte vždy čerstvý, o květináči to však platit nemusí. Pro jistotu ho však vždy vydezinfikujte octem nebo komerčními fungicidy, předejdete tak možnému přenosu choroboplodných zárodků. Použít můžete také jílový granulát – jednoduše nasypte tyto malé barevné kuličky na povrch zeminy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak fungují? Pokud je substrát příliš vlhký, jílové granule jednoduše vysají přebytečnou vlhkost a později zase uvolní. A pokud chcete mít jistotu, že zaléváte rostlinu v ten správný čas, použijte špejli. Jestliže ji vytáhnete znečištěnou od zeminy, pak má vaše rostlina vody ještě dost a je možné se zálivkou ještě 1–2 dny počkat. Tím účinně předejdete výše zmíněné možnosti, kdy se substrát již zdá na první pohled suchý, ovšem kořeny se stále ještě drží ve vlhku.

Máte potíže s přeléváním svých pokojových rostlin, nebo jste si už našli tu správnou techniku?

Seznamte se se zimní péčí o pokojové rostliny díky 7 šikovným tipům
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články