Jak zachránit tchynin jazyk, který začíná usychat a žloutnout – možností je několik a pokud začnete včas, budete úspěšní

                   

Sansevieře (tenuře) se tak trochu zlomyslně říká tchynin jazyk. Jinak jde však o velmi půvabnou a vytrvalou pokojovou rostlinu. Nejenom, že je velmi odolná vůči chybám amatérských pěstitelů, ale také skvěle čistí vzduch od nejrůznějších škodlivých látek. Ne vždy se však její pěstování daří tak, jak byste si představovali. Co si tedy počít v případě, kdy se na původně krásné rostlině začnou objevovat například hnědé nebo žluté skvrny?

Bledé listy ukazují na nedostatek světla

Tchynin jazyk patří mezi sukulenty a je tedy jasné, že miluje teplá a slunná místa. Pokud ho tedy umístíte příliš do stínu, začne časem blednout a ztrácet svůj krásný vzhled. To platí především pro formy s pestře zbarvenými listy. Ale neměl by stát ani na příliš silném slunečním úpalu, který může způsobit popáleniny listů, což poznáte podle přítomnosti charakteristických hnědých a suchých míst.

Přemokření jako největší nepřítel

Tato rostlina se nejlépe cítí ve směsi písku a běžné zahradní zeminy, ale použít můžete i univerzální zeminu pro květiny s mírně zásaditým pH (tedy s pH okolo 7,5). Jen ta sama o sobě však nestačí. Na dno květináče je nutné dát drenážní vrstvu například z keramzitu nebo štěrku, která zabrání přemokření kořenů. Na to je totiž tchynin jazyk obzvláště citlivý. Jeho listy mohou začít uhnívat odspodu, ještě předtím se však tento problém prozradí zpomaleným růstem.

V takovém případě je nutné ihned jednat. Rostlinu vyjměte z květináče a kořeny důkladně, ale šetrně očistěte od hlíny. Dobře je prohlédněte a všechny suché, hnědé nebo měkké odstraňte – ty jsou již napadené houbovou infekcí nebo dokonce mrtvé a v dalším zdravém vývoji by rostlině rozhodně neprospěly. Nakonec tchynin jazyk zasaďte znovu podle pravidel uvedených výše. Pokud chcete použít původní květináč, vydezinfikujte ho octem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na správnou zálivku sanseviery

Abyste tomuto problému do budoucna předešli, naučte se tchynin jazyk správně zalévat. V létě proto rostlinu zalévejte jednou týdně odstátou vodou, v zimě pak raději každé dva týdny (a vždy až ve chvíli, kdy substrát v květináči vyschne). Jednou týdně také listy své rostliny otřete mírně navlhčeným hadříkem, abyste z nich odstranili všechny nečistoty a prach. Lesk na listy však nepoužívejte, nesvědčí jí.

A jak zajistit této oblíbené pokojovce dostatek živin? Tchynin jazyk je nejlepší hnojit hnojivem určeným pro kaktusy a sukulenty, a to rozhodně ne častěji než jednou za dva týdny. To provádějte jen během vegetační sezóny, naopak v zimě není potřeba rostlinu přihnojovat vůbec. A pokud nemáte po ruce speciální hnojivo, sáhněte po tom běžném, ale nařeďte ho o dvakrát více, než je doporučeno v návodu.

Je tchynin jazyk jedovatý?

A ještě jednu věc je třeba u této rostliny zmínit: neměli byste ji pěstovat, pokud doma chováte kočky. Šťáva z jejích listů pro ně totiž může být toxická. Mezi charakteristické příznaky otravy patří: podráždění ústní sliznice, zvracení a průjem. Vždy se proto v případě podezření na konzumaci listů vyplatí obrátit na vašeho veterináře. Po děti a psy naopak tato rostlina nebezpečná není.

S jakými problémy se u svých pokojových rostlin potýkáte vy?

Hledáte další rostliny, které se pěstují opravdu snadno? Vyzkoušejte tyto tipy
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články