S pouhou 1 ampulkou se i oslabená umírající orchidej promění v královnu krásy do 30 dní

                   

Dost možná to také znáte – listy vaší orchideje gumovatí, žloutnou, nebo dokonce na koncích černají. To vše má samozřejmě negativní dopad na její kondici. A pokud zajde celý proces příliš daleko, pak vám tradiční hnojiva nejspíš nepomohou. V takovém případě můžete vsadit buď na drahé biostimulátory a životabudiče, nebo na obyčejný vitamín B z lékárny. Musí však jít o ten správný, jiné tak účinné nebudou.

Kyselina nikotinová zachrání orchidej

I když pozitivně působících „béček“ najdeme v této skupině vitamínů dost a dost, jedno z nich co do působení na rostliny opravdu vyniká. Jde o vitamín B3 alias niacin, který můžete znát i pod starším názvem kyselina nikotinová. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, jenž se vyskytuje především v rostlinách. Pokud tedy potřebujete doplnit jeho hladinu, pak sáhněte například po klíčcích, brokolici, mrkvi apod.

V lidském těle snižuje množství cholesterolu v krvi (jednoduše tím, že inhibuje tvorbu lipoproteinů, které ho na sobě nesou), podporuje metabolismus a pozitivně působí i na krevní oběh. U rostlin má pak pozitivní vliv především na energetický metabolismus buněk. A ještě jedno pozitivum hraje pro jeho použití – nízká cena. V porovnání s niacinamidem, což je aktuálně nejprotežovanější forma vitamínu B, je kyselina nikotinová považována za horší, a tedy levnější.

Jak používat kyselinu nikotinovou

To však rostlinám jako takovým vůbec nevadí. Naopak, pokud tuto kyselinu aplikujete správně, dokážou ji využít opravdu se vším všudy. Klíčovým momentem je pochopení toho, jak se tento vitamín vstřebává do rostlinných pletiv. Nemusí být totiž aplikován nutně přes kořeny – naopak, mnohem lepších výsledků dosáhnete, pokud ho rostlině dovolíte absolvovat celou plochou listů. Jde sice o pracnější postup než při obyčejné zálivce, ale stojí to za to.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí si tedy v lékárně pořídit variantu vitamínu B3, kyselinu nikotinovou, a můžete začít s hnojením. Obvykle bývá dostupná v tabletách, ale setkat se lze i s dávkováním v ampulích. Jednu tabletu nebo ampuli (o obsahu 1 ml) rozpusťte v jednom litru vody. Měla by být, pokud možno, měkká (nejlépe dešťová) nebo alespoň odstátá přes noc (pokud používáte tu z běžného vodovodního řadu).

Listové hnojení u orchidejí

Toto ředění je velmi důležité. Dokáže totiž velmi efektivně předejít nebezpečnému popálení listů, což by se u koncentrovanějšího přípravku mohlo snadno stát. Jakmile budete mít roztok hotový, pak už stačí jen do něj namočit vatový tampon a potřít všechny listy vaší orchideje z obou stran. Jen dejte pozor, aby vám přitom nezateklo příliš mnoho tekutiny do srdíčka – mohlo by potom začít zahnívat.

Pokud však chcete vyživit více orchidejí, pak si můžete celý postup usnadnit. Roztoku si jednoduše připravte více (vždy dodržujte poměr 1 tabletky nebo 1 ml roztoku na 1 litr vody) a orchideje do něj jednoduše namočte. Pouhých 30 minut stačí. Následně je nechte řádně okapat a můžete je vrátit na původní stanoviště. Poté o ně lze pečovat opět jako obvykle. Účinky se budou dostavovat postupně, ale už za měsíc by měly listy získat svůj původní vzhled.

Jak často hnojit orchideje

Toto hnojení je velmi účinné, takže není třeba to s jeho frekvencí přehánět – naopak. Tím byste mohli rostlině jen ublížit. Rostliny v akutní fázi problémů je proto vhodné hnojit jednou za 14 dní, ty zdravé pak už jen jednou za měsíc. A kdy hnojení kyselinou nikotinovou použít? Vyjma umírajících rostlin se hodí i pro ty, které byste chtěli podpořit v nasazení nových poupat. I tady postačí frekvence jednou za měsíc.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Které druhy orchidejí hnojit

Nejvhodnější je tato technika pro oblíbené orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, které se v domácnostech objevují asi nejčastěji. Hodí se však i pro stromobytec (Dendrobium), katleju Dowovu (Cattleya dowiana) či člunatec alias Cymbidium. Naopak pro sezónně rostoucí orchideje, jež se na zimu zatahují, jako je třeba tibetská orchidej plejonka (Pleione), se hnojení kyselinou nikotinovou nedoporučuje. Je na ně totiž příliš agresivní.

Kdy listové hnojení nepoužívat

Musíte vědět také to, že tento typ hnojení je vždy možné aplikovat výhradně na zcela zdravé listy – tedy na ty, které nejsou postiženy hnilobou. V opačném případě je musíte nejdříve vhodně ošetřit. A jak na to? Pro začátek napadené rostliny izolujte od ostatních. Poté si vezměte ostrý nůž a vydezinfikujte ho třeba alkoholem. Část zasaženého listu odřízněte, nebo (pokud to není možné) alespoň narušte povrch hnilobné skvrny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně toto místo posypte nadrceným aktivním uhlím nebo skořicí. Ty vám s eliminací patogenů skvěle pomohou, protože jde o látky s vysokým antiseptickým účinkem. Hnojivo na listy je poté možné aplikovat přibližně za 3–4 dny po tomto ošetření. Hnilobnou skvrnu však dobře pozorujte. Pokud se bude i nadále rozšiřovat, budete muset ošetření skořicí nebo aktivním uhlím zopakovat. Ne vždy je však postup úspěšný, s tím musíte počítat.

Jak řešíte výživu svých pokojových orchidejí vy?

Přerostla vaše orchidej možnosti svého květináče? Přesaďte ji. Pomůže vám s tím tento jednoduchý návod
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články