Pokud rostlina už na první pohled vypadá neduživě a nehezky, půjde pravděpodobně o problém nedostatku světla. Jednoduše se totiž snaží natahovat blíže ke zdroji slunečního záření a svůj vzhled kvůli tomu tak trochu upozaďuje. Jí jde samozřejmě o přežití, ovšem pohled na takovou „pokojovku“ nebývá nijak pěkný. Naštěstí lze většinu vytáhlých rostlin ještě zachránit.
Upravte světelné podmínky
Prvním krokem musí být přemístění rostliny blíže ke zdroji světla. Pokud k tomuto problému dochází během zimy, můžete svoje zelené krásky buď doslova nalepit na okno, nebo jim po několik měsíců dopřát trochu umělého osvětlení. Pokud to neuděláte, budete se s problémem vytáhlých stonků a nevzhledných listů potýkat brzy znovu.
Umístění rostlin podle světelných nároků
Pro začátek si o své pokojovce zjistěte vše potřebné. Různé druhy totiž potřebují různé světelné podmínky. Nejméně světla vyžaduje například dracaena, břečťan, filodendron, potos nebo například tchynin jazyk. Dostatek světla (ovšem bez slunečního úpalu) pak upřednostňuje například begonie, kroton, peperomia, ficus nebo schefflera. Pro pěstování přímo na parapetu slunečného okna se pak hodí kaktusy a sukulenty, citrusy nebo třeba kalanchoe.
Běžná žárovka k osvětlení nestačí
Pokud přece jen zjistíte, že vaše okna nedokážou pokojové rostliny zásobit dostatkem světla, budete muset vsadit na umělé osvětlení. Na klasické žárovky a zářivky však zapomeňte – jejich provoz bohužel není právě nejlevnější. Mnohem lepší budou LED svítidla. Zvolte však ta pěstební se správným složením světelného spektra. Jinak se budou rostliny za slunečními paprsky vytahovat i nadále.
Vytahané části dobře seřízněte
Posledním krokem je finální úprava rostliny. Celý postup je jednoduchý – pamatujte si, že všechny vytahané části jednoduše musí pryč. Všechny dlouhé a vytahané stonky odřízněte. A nebojte se zasáhnout i do těch doposud zdravých, abyste podpořili nový růst. Zkraťte je na jednu třetinu jejich délky. Řez veďte vždy nad pukem nebo párem listů (podle druhu rostliny).
Upravte rostlinám zálivku
Po nezbytném ošetření rostliny dobře zalije. A pamatujte si, že vzhledem ke skokové úpravě světelných podmínek budou teď po nějaký čas na závlahu náročnější. Není divu – porostou totiž rychleji, takže spotřebují také více vody. U rostlin umístěných na oknech pak hraje roli i sluneční světlo. Po čtyřech týdnech by se rostlina měla začít vzpamatovávat. V tomto okamžiku korunujte výsledek správně vybraným hnojivem a uvidíte, že z ní bude brzy zase ozdoba domácnosti.
Pozor na nedostatek dusíku
Ovšem listy a stvoly, které na první pohled vypadají jako vytáhlé, mohou trpět i jiným problémem, než jen pouhým nedostatkem sluníčka. Zaměřit byste se měli na nedostatek živin, a to konkrétně na malé zásobení dusíkem. Pokud totiž rostlina nemá dusík, jsou její nově narostlé části bledé a vytáhlé. Celkově také vypadají nezdravě a mnohdy je rovněž napadají nejrůznější škůdci a později i choroby. Při záchraně vytáhlé rostliny by proto mělo být hnojení nezbytným prvkem.
Pokud by naopak měla rostlina dusíku nadbytek, upozornila by na tento problém nadměrnou barevnou sytostí listů, ovšem naopak sníženým nasazováním na květ. Ale nenechte se zdánlivě atraktivním vzhledem mýlit. I když se zpočátku rostlinná pletiva pyšní nádhernou barvou, nedochází nikdy k jejich plnému dozrávání. Rychle proto padají za oběť houbových chorobám a dalším patogenům.
Vytahání rostlin způsobuje i draslík
Nemá-li vaše pokojová květina dostatek některé důležité látky, pak jednoduše živoří. A nemusí jít jen o dusík. Podobně se může projevovat také absence draslíku. Ten je zodpovědný za správně probíhající fotosyntézu. Právě díky němu si dokáže pokojová rostlina vytvořit dostatek cukrů a dalších potřebných látek. A pokud ho nemá, bledne, svinuje listy (od okrajů) a nedokáže investovat dostatek síly do růstu kořenů. Nakonec obvykle odumírá.
Problém s nedostatkem draslíku se týká spíše venkovních rostlin, ovšem vyskytnou se může i u těch vnitřních. A to zejména v případě, že jste po delší dobu zanedbávali dodávání potřebných živin. První pomocí je použití síranu draselného anebo speciálních hnojiv z obchodu, k tomuto kroku je možné přistoupit v případě potřeby kdykoli – tedy i mimo vegetační sezónu. V této době je však množství hnojiva nutné snížit na jednu třetinu obvyklé dávky.
Mýty při pěstování pokojovek
Mnohdy si myslíme, že proti tzv. vytahání platí z nedostatku světla platí technika, při níž květináč s rostlinou pravidelně otáčíme do různých směrů tak, aby bylo rozložení světla rovnoměrné. To však bohužel není pravda. Tato technika je vhodná jen v případě, že se rostliny musí potýkat se silným přísunem slunečního světla z jednoho směru.
V takovém případě lze tímto způsobem účinně zabránit jejich deformaci a nakloněnému růstu. Na vytahání výhonků a nových listů však tato technika bohužel žádný vliv nemá. Bez dostatku světla se tedy zkrátka a dobře neobejdou. V zimě je proto vhodné si pomoci umělým osvětlením s optimálním barevným spektrem.
Jak vrátit tvar vytáhlým rostlinám
Pokud se vám přece jen přes veškerou péči povedlo nechat rostliny vytáhnout, nemusíte je hned stříhat. Pokud jde o ty s měkkým stonkem, pak jim můžete vrátit žádoucí vzhled ještě jiným způsobem. Jde například o:
- africkou kopřivu alias pochvatec (Coleus),
- poděnku pruhovanou (Tradescantia zebrina),
- tlustici (Crassula ovata, dříve portulacea),
- kolumneu (Columnea gloriosa),
- eschynantus (Aeschynanthus speciosus),
- monsteru skvostnou (Monstera deliciosa),
- šplhavnici zlatou (Epipremnum aureum)
- nebo begonie (Begonia).
A jak na to? Jednoduše je zapustíte do země o něco více, než tomu bylo původně. Z měkkého stonku se velmi brzy vyvinou nové kořeny, které rostliny ještě posílí. Nadzemní část pak bude při úpravě podmínek růst již běžným způsobem. O rostlinu pečujte jako obvykle, v prvních dvou týdnech však o něco zmírněte zálivku. Vyhnete se tak nechtěnému přemokření (cyklus hospodaření s vodou je u vytáhlých rostlin trochu narušený).
Jak proti vytahování rostlin v domácnosti bojujete vy?