Je ideální čas pěstovat rýmovník. V čem všem vám dokáže pomoci?

                   

Když se řekne rýmovník, tak si mnoho lidí představí rostlinu, která může rýmu vyvolávat. Opak je však pravdou. Jedná se o rostlinu, která ji umí zahánět. A nejenom ji. Jelikož je tu podzim, doba nachlazení, podíváme se společně na to, proč tuto rostlinu doma pěstovat.

Zajímavá pokojová rostlina

I když ho lze mít během léta i venku, je považován spíše za pokojovou rostlinu. A takto je k němu vhodné i přistupovat.  Má rád dostatek světla, ale nemá rád přímé sluneční paprsky, které ho mohou nenávratně poškodit. Jeho unikátem je také to, že velmi rychle roste a v případě využití jeho části dokáže bez potíží dorůst. To znamená jediné – může být takřka po celý rok připraven k použití. Nyní, v době podzimu bude jeho využitelnost pochopitelně největší.

Kde ho vzít?

Možností je několik. Ideální je poptat ho u někoho, kdo ho pěstuje a nechat zakořenit několik sazenic. Pokud ve vašem okolí nikdo takový není, zkuste oslovit některá zahrádkářství, zda rýmovník prodávají, nebo nikoliv. Když ani toto neklapne, zkuste různé online diskuze a poproste někoho cizího z vašeho okolí.

Co všechno rýmovník dokáže?

Možných využití je více než dost. Zapomínat nelze na zmíněnou chřipku, rýmu, ale i bolesti v krku. Na to je pomocníkem jako stvořeným. Umí však minimalizovat i různé dýchací obtíže, včetně astmatu. Pomoci dokáže také vaší kůži, a to tak, že léčí různé vyrážky nebo ekzémy, stejně jako dokáže pomoci při bodnutí hmyzem. Jsou prokázány i účinky spojené s možností snižovat krevní tlak, ale i eliminovat problémy s ledvinami.

Pomůže i vašemu domovu. A jak konkrétně? Třeba tím, že ho dokáže zajímavě zkrášlit. Pro svou typickou vůni však dokáže i velmi dobře odpuzovat různé druhy hmyzu, stejně jako šatní, ale i potravinové moly. Pro zdravou a čistou domácnost dokonalá volba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články