Je prospěšné mít rostliny v ložnici?

                   

Lidé si dříve mysleli, že mít rostliny v ložnici není tak dobrý nápad, protože rostliny uvolňují kyslík během dne, ale absorbují ho v noci. Dnes víme, že kyslík, který absorbují, je minimální.

Co říkají čísla?

  • průměrná ložnice obsahuje asi 5000 litrů kyslíku
  • dospělý vdechne kolem 200 litrů kyslíku za noc
  • jedna rostlina absorbuje zhruba 50 mililitrů kyslíku za noc

Jak sami vidíte, rostlina nám vezme jen zanedbatelné množství kyslíku. V současné době je tedy názor naprosto odlišný, a to, že pěstovat rostliny v ložnici prospěšné je. Proč?

Mají pozitivní vliv

Čistí vzduch: Americká NASA provedla před několika lety studii, jejímž cílem bylo objevit nejlepší metody filtrování vzduchu na vesmírné stanici. Zjištění ukázala, že některé pokojové rostliny, jako jsou toulitka, mohou neutralizovat toxické látky prostřednictvím přírodních procesů. To znamená čistší a čerstvější vzduch ve vaší ložnici.

Zvyšují vlhkost: Dalším důvodem, proč je užitečné mít rostliny v ložnici je, že zvyšují její vlhkost. To snižuje riziko respiračních infekcí a podráždění.

Podporují relaxaci: Rostliny mají relaxační účinek, který vám pomůže lépe spát. Koneckonců, nejdůležitější příčinou nespavosti je stres. Výzkum ukázal, že být venku v přírodním prostředí po delší dobu snižuje stres. Tak proč nepřinést více tohoto přírodního prostředí dovnitř? V každém případě víte, že to nemůže ublížit. Dokonce existuje celá řada rostlin, které vám pomohou navodit lepší spánek.

5 rostlin pro lepší spánek

Aloe vera: čistí vzduch a uvolňuje kyslík v noci. Zároveň je to dobrý lék na drobné rány a bodnutí hmyzem a pomáhá uklidnit suchou nebo spálenou pokožku. Tak proč používat krém, pokud můžete použít skutečnou rostlinu?

Toulitka: je neuvěřitelně účinná při odstraňování formaldehydu, čpavku, toluenu a xylenu ze vzduchu. Tato exotická rostlina se také snadno pěstuje, je nenáročná a stále zůstává atraktivní po dlouhou dobu.

Jasmín: není divu, že jasmín je součástí parfémů a vonných svíček. Tato rostlina výrazně zlepšuje kvalitu ovzduší, navozuje lepší náladu a slouží i jako přírodní terapie, po které se vám bude lépe usínat a váš spánek bude kvalitnější.

Levandule: také se nachází v mnoha krémech a parfémech. Tato rostlina vás uklidňuje snížením srdeční frekvence, krevního tlaku a stresu. A její krásné fialové květy vás těší na pohled.

Tchýnin jazyk: současně uvolňuje kyslík a absorbuje oxid uhličitý, což je přesný opak toho, co děláme, když se nadechujeme vydechujeme. Rostlina také filtruje jedy, jako je formaldehyd, trichlorethylen a benzen ze vzduchu, a říká se, že pomáhá předcházet bolestem hlavy, podráždění očí a dýchacím problémům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články