Nejefektivnější způsob množení begonií – z jednoho lístku získáte nespočet životaschopných sazenic

                   

V našich domovech jsou begonie (Begonia) velmi oblíbené. Nejčastěji se na parapetech pěstují begonie převislé (Begonia tuberhybrida pendula), ovšem k vidění bývají často i begonie hlíznaté (Begonia x tuberhybrida), které vynikají většími a barevnějšími květy. Bohužel v zahradnictví nebývá cena těchto květin právě nízká – proto bude mnohem lepší, když se je naučíte množiti efektivně sami.

Množení begonií listovými řízky

Pokud jste zatím všechny pokojové rostliny množili jednoduše tak, že jste ustřihli co největší list a vložili ho do vody, zpozorněte. Zatímco například u afrických fialek s touto metodou uspějete, begonie už tak ochotně kořínky pouštět nebudou. Ovšem vsadíte-li na pěstování listových řízků na listové zemině, budete slavit úspěch téměř okamžitě. Stačí odříznout jeden větší list a prořezat v něm nožem několik rovně vedoucích linií.

Nakonec ho rubovou stranou položte na vhodnou zeminu. Nejlepší je pro tyto účely výsevní substrát. List připevněte kousky drátu nebo třeba kancelářskými sponkami a mírně zalijte. Se zálivkou buďte opatrní, jinak list začne zahnívat a nových rostlinek se nedočkáte. Ty by se měly velmi brzy objevit právě tam, kde jste list předtím nařízli. Tímto způsobem lze skvěle rozmnožit například begonii královskou (Begonia rex).

Množení vrcholovými stvoly

Nemusíte však spoléhat jen na listy. Jakmile begonie vykvetou, odřízněte několik vrcholových výhonů a ořežte je tak, aby na nich zbyl jen jeden pár zdravých listů a vrcholový pupen. Vše ostatní včetně květů musí pryč. Tyto řízky poté zasaďte do vhodného substrátu, přiklopte plastovým víčkem a střídmě zalévejte. Dopřejte jim světlo, ale pamatujte si, že nesmí stát u okna orientovaného na jih. Velmi brzy začnou řízky opět růst a prosperovat.

Kdy množit begonie

Nejlepší šanci k ujmutí budou mít řízky odebrané od jara do podzimu. Další péče o mladé rostlinky je již nenáročná. Mají rády neustále vlhkou půdu, která však nikdy nesmí být přemokřená. Všeobecně tyto rostliny lépe snáší přísušky než přehnanou péči. Milují rozptýlené světlo a v zimě vyžadují odpočinek v chladnější místnosti s teplotou okolo 15 stupňů Celsia. Snesou však i vyšší teploty, nikdy však nesmí stát přímo u radiátoru – přesušený vzduch jim nesvědčí.

Jakým způsobem nejraději množíte své pokojové rostliny vy?

Podívejte se na množení begonií listovými řízky krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články