Katleja je královnou nejkrásnějších orchidejí. Kohokoliv poblázní nesrovnatelnými květy a jedinečnou vůní – existuje 8 druhů

                   

Tato nádherná orchidej pochází z Mexika a na území Evropy se dostala v devatenáctém století. Za své jméno vděčí Williamu Catley, který byl dovozcem rostlin a zároveň také majitelem známé zimní zahrady. Tato rostlina se od ostatních orchidejí liší tím, že vykvétá květy velmi neobvyklého tvaru a v hojném počtu. Na jednom exempláři se může najednou objevit až 10 květů, které navíc obvykle nádherně voní.

Jakou orchidej si vybrat

Mezi nejoblíbenější druhy, kterým se skvěle daří v domácnosti, patří:

  • Cattleya maxima
  • Cattleya intermedia
  • Cattleya luteola
  • Cattleya elongata
  • Cattleya amethystoglossa
  • Cattleya bicolor var. brasiliensis
  • Cattleya quadricolor
  • Cattleya schroederae

Jak pěstovat katleju doma

Tato rostlina potřebuje přímé slunce, ale nikoli polední úpal. Od května do srpna se jí tak bude nejlépe dařit na jižním parapetu a po zbytek roku pak na okně jihozápadním nebo východním. Roste dobře při pokojové teplotě, takže i v tomto ohledu je celkem nenáročná. Aby však vykvetla, potřebuje výrazný rozdíl mezi nočními a denními teplotami, který by se měl pohybovat mezi 5 až 7 °C.

Důležitá je také zálivka. Během vegetace je nutné katleju zalévat vydatně, protože substrát v květináči vysychá. Ovšem přemokření nesnáší, takže je nutné po půl hodině přebytečnou vodu opět vylít. Další zálivka by pak měla následovat až ve chvíli, kdy je zemina téměř suchá. V období vegetačního klidu by měla být naopak závlaha spíše výjimečná, doporučuje se vlhčení povrchu substrátu rozprašovačem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak dovést katleju ke květu

Jednou za měsíc se také doporučuje květináč orchideje důkladně prolít teplou vodou. Substrát se pročistí od minerálních solí a rostlinám se bude dařit mnohem lépe. K zálivce používejte odstátou vodu pokojové teploty a buďte velmi opatrní. Pokud se voda náhle dostane do středu srdíčka, pak toto místo jemně otřete do sucha, jinak riskujete vznik tmavých skvrny nebo dokonce rozvoj hniloby.

Jakmile se na jaře u vaší orchideje objeví první nový list nebo náznak poupat, pak zálivku obnovte v původním rozsahu. A nezapomeňte ani na rosení. Katleja miluje vlhkost vzduchu okolo 70 % (i když se spokojí i se 40 %), takže se vyplatí ji několikrát týdně porosit. Během období růstu je také nutné tuto orchidej hnojit specializovanými přípravky. Nejlepší je k tomuto účelu komplexní minerální hnojivo pro orchideje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak na přesazování a další péči

Nejčastěji se katleja přesazuje ve chvíli, kdy je směs kůry, kokosového vlákna a dalších složek příliš zhutnělá. Jako ideální substrát jí poslouží směs těchto složek:

  • rašeliník nasekaný na třícentimetrové kousky,
  • kořeny kapradin nasekané na třícentimetrové kousky,
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kůra jedle, dubu nebo borovice.

Během této doby je možné trs orchidejí také rozdělit na několik menších. Jde to ručně nebo za pomoci ostrého nože. Ten předem vydezinfikujte alkoholem a rány samotné ošetřete aktivním uhlím, popelem nebo skořicí. Tyto složky je pomohou dezinfikovat a zabránit nebezpečné hnilobě. Vaše orchidej vám tak bude dělat radost dlouhá léta.

Jaké druhy orchidejí doma pěstujete vy?

A jakou péči potřebují orchideje v zimě? Zopakujte si to díky tomuto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články