Koupelna plná zeleně aneb nenáročné květiny pro líné pěstitele. Vystačí si opravdu s málem, bez světla a oken.

                   

Přemýšlíte o tom, jak rozzářit a vyzdobit svoji koupelnu? Zelené rostliny se k tomuto účelu hodí opravdu perfektně, navíc dokážou skvěle pročistit vzduch a dodávají pozitivní energii. Ukážeme vám takové, které si poradí i v opravdu náročných podmínkách, tedy při zvýšené vlhkosti a špatných světelných podmínkách, jež bývají v koupelně na denním pořádku.

Květy vás potěší orchideje i oblíbený zelenec

Začněme orchidejemi rodu Phalaenopsis, ty můžete znát i pod českým názvem můrovec. Vysokou vzdušnou vlhkost milují, takže koupelna je pro ně při dostatku světla doslova malým rájem. Potěší vás velkými květy. O něco skromněji vykvétá zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum), zato však potřebuje ještě méně světla a čistí vzduch. Z malých rostlin si můžete vypěstovat nekonečné množství této živé dekorace.

iZdroj fotografie: Pixabay

Milujete kapradiny? Pořiďte si parožnatku či ledviník

Naším prvním tipem z této říše je Platycerium alias parožnatka. Potřebuje zejména světlo (a je lhostejno, zda půjde o okno nebo umělý zdroj). Skvěle jí pak bude sekundovat ledviník (Nephrolepis exaltata). Ten už svým vzhledem nenechá milovníka kapraďorostů na pochybách. A co potřebuje ke spokojenosti? Jen rozptýlené světlo a nic víc. Bude se mu dařit i v opravdu temných rozích, však uvidíte.

Dracénu a bambus si snadno popletete

Tedy alespoň ve chvíli, kdy si domů pořídíte lucky bamboo. I když vypadá jako bambus, ve skutečnosti je to Draceana seleriana. Pokud byste chtěli sáhnout po skutečné dracéně, pak bude skvělou volbou nenáročný dračinec vroubený (Dracaena marginata). Ale i pravému bambusu (Bambusa) se tu bude dařit skvěle. Všem těmto kráskám postačí jen rozptýlené světlo a čas od času špetka přihnojení.

iZdroj fotografie: Pixabay

Když chcete mít v koupelně zajímavé tvary

Hledáte nevšední dekoraci z rostlinné říše? Pak je naším prvním doporučením Zamioculcas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia), jež na první pohled připomíná peří velkého ptáka. Zdatně mu ovšem sekunduje i baňatý svícník, konkrétně Senecio herreanus. Jeho dužnaté převislé větvičky na první pohled vypadají jako malé soudečky. Obě tyto rostliny jsou navíc nenáročné na zálivku a spokojí se s minimem světla.

Klasika, kterou vás dodnes v koupelně pěstovat nenapadlo

Máte doma tchýnin jazyk (Sansevieria cylindrica či Sansevieria trifasciata alias tenura)? Pak vás určitě potěší, že i jemu se bude v koupelně skvěle dařit. A stejně je na tom i aloe pravá (Aloe vera) nebo aloe stromovitá (Aloe arborescens). Tyto rostliny přímé světlo vyloženě nesnášejí, takže jde o perfektní adepty pro dlouhodobý pobyt ve vaší koupelně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články