Květinářka radí jak úspěšně pěstovat vánoční kaktus

                   

Nejeden pěstitel si na pěstování vánočních kaktusů, odborně Schlumberger, vylámal zuby. Ptáte se, proč je péče o tuto poměrně obvyklou květinu tak obtížné? Přečtěte si, jak musíte rostlinu s delšími převislými a mírně pichlavými listy pěstovat, aby se vám odměnila svými barevnými hvězdicovitými květy.

Není kaktus jako kaktus

Rostlina se sice jmenuje vánoční kaktus, není to ale kaktus jako takový. Původně pochází z Brazílie. Nemá ale ostny typické pro kaktus, nemusí slunce a miluje vodu. Dalo by se říct, že květina označovaná za vánoční kaktus je typickým opakem kaktusu jako takového. Právě to je nejčastějším kamenem úrazu zoufalých pěstitelů.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Zvolte pro pěstování správné místo

Z výše uvedených důvodů je květina zcela vhodná do našeho prostředí a podmínek, které ji můžeme nabídnout. Nenechte se zmást označením kaktus a dopřejte jí dostatek vláhy v půdě i vzduchu. Kromě zalévaní neuděláte chybu, když ji budete pravidelně postřikovat z rozprašovače. Pokud máte doma sucho, nemusíte se bát sáhnout po rozprašovači každý den.

Umístěte ji ideálně na mírně světlé místo. Vyhovovat bude spíše severní a východní orientace zvolené místnosti. Rozhodně se vyhněte jižní a západní straně. Přímé slunce totiž způsobuje odumírání koncových úseků a po čase celých částí zeleně. Během chladnějších měsíců nenechte ve zvolené místnosti klesnout teplotu pod 15 stupňů. Ve chvíli, kdy najdete vhodné místo, rostlinu nepřesouvejte. Je náchylná na změny, které by ji nemusely prospět.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Květináč a vhodná půda je základ

Chybou může být i nevhodná zemina a květináč. Mladé rostliny přesazujte jednou ročně, starší pak jen jednou za 4-5 let. Při tom se ujistěte, že rostlinám dopřejete správnou půdu:

  • díl humusu
  • díl písku
  • dva díly dřevěného uhlí
  • půda pro pokojové rostliny podle potřeby

Zvolte vzhledem ke kořenům správný květináč. Ty se rozpínají spíše do šířky, a proto bude ideálním řešením širší a mělčí květináč. Vždy ale přesazujte až po odkvetení, což bude až na konci února. Od jara do podzimu můžete v menších dávkách také přihnojit hnojivem pro pokojové rostliny.

Jak vidíte, v pěstování vánočních kaktusů není taková věda. Řiďte se základními pravidly a nenechte se zmást vašimi představami o pěstování ostatních kaktusů. Ve chvíli, kdy si navyknete na jednoduché požadavky rostliny, bude se vám zdát její péče nenáročná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články