Lidové tipy, které pomáhají prodloužit kvetení orchidejí. Pokvetou celá léta

                   

Orchideje tvoří jednu z největších a nejrozmanitějších skupin kvetoucích rostlin na světě. Kvetoucí v každé barvě (kromě modré a černé) jsou orchideje známé svými nápadnými a sladce vonícími květy, které potěší oko každého pěstitele. Možná už jste ale slyšeli, že péče o ně je velmi obtížná a je těžké udržet orchidej naživu. 

Ale není tomu tak. S našimi tipy zjistíte, že péče o orchideje je překvapivě snadná a je zcela možné udržet orchidej naživu po celá léta. Aby orchideje prospívaly co nejdéle, je nutné zajistit jim dostatečnou péči, která kromě správného zalévání a umístění na vhodném místě, zahrnuje také používání hnojiva. Vyzkoušejte následující tipy na přírodní hnojivo a užívejte si krásu svých orchidejí o mnoho déle než dosud. 

Zázrak v podobě slupky od banánu

Zkušení floristé doporučují použít jako hnojivo obyčejnou slupku od banánu. Ta totiž obsahuje látky, které působí jako zázrak pro zdravý životní cyklus rostlin – fosfor, draslík, hořčík a dusík. Bonusem tohoto typu hnojiva je to, že se tyto stopové prvky dostávají do hlíny a postupně, a tak nehrozí, že byste květinu přehnojili. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Je dokázáno, že při používání banánových slupek jako hnojiva, kvetou orchideje hojněji, mají jasnější barvu květů a vyšší lesk listů. Banánové listy se dají použít čerstvé, sušené nebo jako roztok. První dva způsoby jsou jednoduché, stačí slupku omýt, případně nechat pár dní usušit, nakrájet a přidat do zeminy. My si povíme, jak ze slupek připravit roztok:

  1. Důkladně omyjeme 2-3 slupky a dáme je do sklenice
  2. Slupky zalijeme teplou vodou tak, aby byly celé ponořené a necháme 24 hod. odstát
  3. Vzniklý roztok smíchejte v poměru 1:5 s obyčejnou vodou
  4. Touto směsí pravidelně zalévejte své rostlinky
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Vyrobte si odvar z cibule 

Cibule obsahuje obrovské množství minerálních a biologicky aktivních látek, které jsou pro život orchideje nepostradatelné. Například těkavé kyseliny, minerální soli, karoten, vitaminy C, B a E. Kromě dezinfekčního účinku pomáhá tato kombinace živin vyživovat kořeny. Pro orchideje má mimořádně příznivý účinek látka zvaná kvercetin, která je obsažená především v červené cibuli. Slupka z cibule posiluje životaschopnost rostlin, podporuje růst, a dokonce odhání škůdce, například mšice.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zde je návod: 

  1. Hrst slupek vložte do hrnce a zalijte vroucí vodou (cca 1,5 litru)
  2. Povařte slupky 5-7 minut a poté nechte dvě hodiny vyluhovat
  3. Po 2 hodinách sceďte, nechte vychladnout a 1x týdně odvarem postříkejte rostlinky nebo povrch zeminy

Použijte směs čaje a kávy

Kávová zrna a čajové lístky obsahují mnoho prospěšných látek jako je vápník, hořčík, železo, sodík, měď a řadu užitečných sacharidů. Hladina kyseliny v kávových zrnech je ideální pro růst a vývoj většiny okrasných rostlin, orchideje nevyjímaje. Hnojivo, které se skládá ze směsi kávy a čaje, navíc obsahuje dusík, fosfor a draslík. Tím je skvělým náhradníkem za minerální hnojiva.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Toto hnojivo můžeme použít jak v suché, tak v mokré formě. Až si tedy vychutnáte svůj oblíbený čaj nebo kávu, lístky čaje ani lógr (kávovou sedlinu) nevyhazujte, ale zapracujte do hlíny u své rostlinky. A teď už můžete donekonečna obdivovat krásu svých orchidejí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články