Tento fíkus vám doma poroste skoro sám, a navíc ještě ve formě bonsaje. Jeho estetické kvality jsou nepopiratelné

                   

Malolistý fíkus (Ficus retusa) bývá v květinářství spíše přehlížen. Obvykle se totiž prodává ve formě bonsaje. Ovšem málokdo ví, že jde o bonsaj falešnou. Nerostl totiž do své podoby několik let, ale vytvaroval se mnohem dříve. A péče o něj rozhodně není tak náročná jako o klasické ministromy z Asie. Ale pozor, listy tohoto fíkusu jsou toxické, nepěstujte ho tedy, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky.

Pěstování fíkusu v podobě bonsaje

Tento druh fíkusu (který můžete znát také jako Ficus microcarpa, Ficus retusa, ficus ginseng nebo ficus bonsai) pochází z tropické Asie (jeho domovinou je Indie a Srí Lanka). Patří do čeledi Moraceae stejně jako známější Ficus benjamina nebo Ficus elastica alias pryžodárný. Za předpokladu, že má dostatek světla, roste rovnoměrně – ovšem pomalu. A právě proto se tak často pěstuje jako falešná pokojová bonsaj. Jeho specialitou jsou vzdušné kořeny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty se na holých větvích objevují při vysoké okolní vlhkosti. Toho využívají profesionální skleníky a později z nich zaplétají krásně vypadající falešný kmen. Jde o velmi efektivní, a přitom maximálně rychlý proces. Často jsou schopny v dostatečné délce narůst už za rok. A o chvíli později už míří k pěstitelům. Aklimatizace na pokojové podmínky jim však nijak nevadí. Ovšem prospěje jim rosení, a to zejména v nejteplejších částech roku.

Péče o malolistý fíkus – tipy

Nejdůležitější je správně vybraná zemina. Hodit se vám bude běžná pro zelené rostliny obohacená pískem nebo speciální zemina na bonsaje. A pamatujte si, že i přes pomalý růst je nutné tento fíkus přesazovat každé 2 nebo 3 roky. Jinak přestane prospívat. Není nutné vybírat příliš velký květináč – stačí přidat jen o jednu velikost. Fíkus postavte na parapet, kde bude mít dostatek slunce, ale bez přímého slunečního záření. A myslete také na správné zavlažování a hnojivo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Fíkus zalévejte jen tehdy, když povrch substrátu zcela vyschne. Ovšem samotný kořenový bal nesmí být nikdy zcela suchý. Na jaře a v létě proto svou pokojovou rostlinu zalévejte pravidelně (v průměru každé 3 dny). Řiďte se okolní teplotou i velikostí květináče. V zimě si v chladné místnosti vystačí i s četnostní zálivky jednou za 10 dní. Pro lepší růst aplikujte také kapalné hnojivo, a to každých 15 dní na jaře a v létě.

Choroby a škůdci malolistého fíkusu

Na choroby tato pokojová rostlina náchylná nebývá, ovšem zejména v létě se mohou objevit nežádoucí svilušky a mšice. Ty je třeba rychle zlikvidovat (postačí i mýdlový roztok). Při nadměrné zálivce může docházet i ke hnilobě kořenů. V takovém případě je nutné rostlinu vyjmout z květináče a stav kořenů zkontrolovat. Očistěte je od hlíny a odstraňte všechny černé a hnědé. Poté fíkus zasaďte do nového substrátu a další měsíc zalévejte jen minimálně.

Pokusíte se doma také vypěstovat tuto pokojovou bonsaj?

Fíkus není jedinou pokojovou rostlinou, kterou lez snadno vytvarovat do formy stromku
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články