Máte na zahradě jmelí? Vyzdobte jím sváteční stůl

                   

K vánočnímu času dnes neodmyslitelně patří i jmelí. Co o této zajímavé rostlince vlastně víte? Zvyklost zavěsit doma o vánočních svátcích větvičku jmelí pochází z pohanských dob, kdy se věřilo, že tato parazitující rostlina má schopnost odehnat zlé síly a přinášet štěstí. Ale věšením to nekončilo. Podobně se ze jmelí připravovaly i odvary, které dokonce fungovaly jako léčebný prostředek neplodnosti.

Magický parazit

Možná jste se se jmelím setkali i u vás na zahradě. Jedná se totiž o parazitující rostlinu, která je nejčastěji na lípách, jasanech, topolech, javorech i jabloních, a někdy dokonce i na stromech jehličnatých. Nepříjemně vás tedy může překvapit zejména na vašich ovocných stromech. Zajímavé na jmelí je to, že kvete a plodí své malé bílé bobulky právě v době, kdy jsou stromy holé. Na naše předky právě toto působilo až magicky, a přikládali tedy jmění kouzelné schopnosti. Jmelí se díky tomu stalo součástí rituálů spojených s oslavami zimního slunovratu a odsekávalo se zlatým srpem, aby přineslo hojnost a bohatství. Zřejmě i z tohoto důvodu se jmelí dodnes zlatí.

Pozor na jedovaté části

Dodnes se však jmelí těší oblibě v lidovém léčitelství. I dnes na internetu můžete najít názory, že umí zázračně léčit všechny možné neduhy, od bolestí hlavy a poruch menstruace až po rakovinu. Vědci potvrzují, že listy jmelí skutečně zdraví prospěšné látky obsahují, některé však mohou být jedovaté, záleží na tom, na jakém stromě jmelí rostlo. Se jmelím tedy není radno experimentovat, může to tak špatně skončit. Bobule jsou jedovaté vždy, a to i pro vaše domácí mazlíčky.

V dnešní době si většinou jmelí zavěšujeme do našich příbytků, jelikož věříme, že nám přinese štěstí a lásku pro celý následující rok. Je také zvykem se pod jmelím políbit, což má utužit vzájemnou lásku a věrnost a možná i podpořit příchod nového potomka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články