Známá metoda Drip Up: Během chvilky probudí orchidej i na pokraji smrti

Pokud se vaší orchideji jednoduše nedaří, pak zapomeňte na její zdlouhavou rehabilitaci a místo toho jí tak trochu změňte pohled na svět. Vyplatí se to.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje jsou díky své křehké a exotické kráse mezi milovníky rostlin velmi oblíbené zejména pro svou krásu, jak informuje web Hobby.InStory. Mohou však být značně náchylné k různým problémům, které je mohou leckdy dovést až na pokraj smrti. Metoda Drip-Up je však dokáže opět přivést k životu.

Dezinfekce je základ

Metodu Drip-Up zahájíte tak, že orchidej vyjmete z květináče a pečlivě prohlédnete kořenový systém. Pomocí ostrých sterilizovaných nůžek odstřihněte všechny suché a hnijící kořeny. Může to znít drasticky, ale je to nezbytné. Pro dezinfekci rostliny si připravte roztok na bázi česneku. „Nastrouhejte jeden stroužek a smíchejte ho s jedním litrem čisté vody o pokojové teplotě. Směs dobře protřepejte a přeceďte. Kořeny namočte přibližně na 30 minut. Kromě toho otřete listy z obou stran vatovým tamponem namočeným v česnekové vodě,“ radí čtenářka Mirka N. z Babic.

Mezitím si najděte houbu nebo jiný porézní materiál. Do houby vyřízněte dostatečně velký otvor, aby se do něj orchidej vešla. Do vysoké vázy nebo skleněné nádoby nalijte malé množství vody, přibližně na šířku jednoho prstu. Nyní umístěte orchidej do nádoby listy směrem nahoru a na místě ji stabilizujte právě houbičkou. Nakonec přikryjte kořenový systém plastovým kelímkem a dbejte na to, abyste ponechali otvor pro cirkulaci vzduchu.

4 kyseliny, které perfektně vyživí orchideje. Předávkování nehrozí a pokvetou tak bohatě, jako ještě nikdy

Tipy pro péči o zachraňovanou orchidej

Orchidej umístěte na dobře osvětlené místo bez přímého slunečního světla a průvanu, jak radí magazín iReceptář. Každé tři dny kořeny postříkejte vodou o pokojové teplotě pomocí rozprašovače a také bedlivě hlídejte hladinu vody v nádobě a podle potřeby ji doplňujte. Přibližně do 2 až 3 měsíců, začne orchidej postupně obrůstat novými kořeny. Jakmile kořeny dosáhnou dostatečné délky, můžete rostlinku přesadit do samostatného květináče s vhodnou směsí kůry pro orchideje. Pokud si pořídíte již hotový substrát, vmíchejte do něj navíc ještě kokosová vlákna.

Ne vždy se pokojovým orchidejí daří tak, jak by si jejich majitelé představovali – někdy však může pomoci docela jednoduchý trik
Ne vždy se pokojovým orchidejí daří tak, jak by si jejich majitelé představovali – někdy však může pomoci docela jednoduchý trik
iZdroj fotografie: Depositphotos

Ty pro orchideje používám já, a to z dobrých důvodů. Jen samotná kůra totiž velmi rychle vysychá, ale právě vrstva kokosu dokáže v okolí jejich kořenů udržet vlhkost mnohem déle. Jde sice o detail, ale opravdu významný. A kokos seženete v zahradnictví za pár korun – na dva až tři díly kůry vám bude stačit jeden díl kokosových vláken. A nezapomeňte ani na hnojení. Dobře vám pomůže podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i mrkvová zálivka nebo docela obyčejný banán.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články