Miniaturní orchideje zaplní váš byt krásou po celý rok

                   

Orchideje jsou jedněmi z nejoblíbenějších květin mezi pěstiteli na celém světě. Mají nádherné obrovské květy, které sladce a opojně voní a navíc nejsou příliš náročné na péči. Vedle těch pro nás nejznámějších velkokvětých orchidejí však existují také jejich miniaturní odrůdy, kteří jsou stejně krásné, někdy krásnější a navíc nezaberou tolik místa.

Nejmenší exempláře v obchodě nenajdete

Miniaturní orchideje s květy o velikosti třeba jen pár centimetrů jsou v přírodě dokonce častější, než nám důvěrně známé velkokvěté odrůdy. Kvítky některých z nich jsou dokonce tak malé, že jsou běžným okem sotva postřehnutelné. To jsou ale rarity, na které mimo pralesy a botanické zahrady sotva narazíte.

Oblíbenými doma pěstovanými rody orchidejí jsou ale například hybrydy rodu Phalaenopsis, které pěstitelé orchidejí dobře znají pro jejich krásné velkokvěté varianty, nicméně existují právě i ty miniaturní. Kromě nich se lze setkat také s orchidejemi cymbidiums, cattleya, ascotends nebbo dendrobiums.

Miniatury mají stejné nároky jako ty velké

Stejně jako při pěstování klasických velkých druhů orchidejí, i při péči o miniatury je důležité správně osvětlené a teplé stanoviště, na které však nebude slunce svítit zpříma. Okolní teplota by neměla klesnout pod patnáct stupňů Celsia. I

deální je pokojová teplota bez náhlých změn a výkyvů. Co ale zásadně nesnášejí, je suchý vzduch. Je proto dobré používat odpařovač vody nebo rostlinu pravidelně rosit. Je však nutné brát v potaz konkrétní požadavky jednotlivých pěstovaných odrůd.

Zvláštní substrát pro epifity

Některé druhy orchidejí rostou parazitickou formou na stoncích jiných rostlin, zejména stromů. V případě, že si jednu z nich pořídíme domů, je třeba vést v patrnosti, že je třeba jejímu původnímu způsobu života přizpůsobit také substrát a způsob péče.

Epifity potřebují oproti svým pozemním kolegům speciální druh živné půdy. Jejím základem je borová kůra smísená s kokosovými vlákny a lupínky, někdy doplněné o drcenou pemzu.

Místo zálivy namáčet kořeny ve vodě

Zálivka se také provádí zvláštním způsobem, a to následovně: Odstátou vodu bez chloru a zahřátou na pokojovou teplotu naplníme do hluboké nádoby, do níž rostlinu vyjmutou z květináče položíme tak, aby vrch substrátu zůstal zakryt a nedošlo k jeho zaplavení, ideálně jej zakryjeme dlaněmi. Po několika minutách květináč vytáhneme, přebytek vody necháme okapat a rostlinu vrátíme zpět do květináče. Aby rostlina dobře prosperovala, substrát by nikdy neměl úplně vyschnout.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články