Obvykle není právě jednoduché namnožit doma orchideje. Pokud však pěstujete ty rodu Phalaenopsis alias můrovce, pak můžete vsadit na jednoduchý postup s obyčejnou vatou. Obvykle se pro orchideje používá substrát, ve kterém najdete rašeliník, bukové listy, perlit, mech, kokosová vlákna, hrubý štěrk nebo kůru jedle, dubu či borovice. Ale skvěle se uplatní i docela obyčejná vata z domácí lékárničky.
Množení i záchrana orchidejí
Nezáleží na tom, zda máte doma maličké keiko, které vyrostlo na květním stvolu vaší orchideje, nebo květinu, jež díky vaší špatné péči zcela přišla o všechny kořeny. V obou případech vám pomůže právě bílá vata. Někdy se místo ní používá rašeliník, ale vata je mnohem levnější a hlavně dostupnější. A jak ji tedy při záchraně nebo množení orchidejí rodu Phalaenopsis využít?
Nejdříve odřízněte malou orchidej od mateřské rostliny, nebo u té staré odstraňte všechny poškozené kořeny. Může dokonce zůstat zcela bez nich – to vůbec nevadí. Velmi rychle si vytvoří nové. A co si připravit k ruce?
- Dostatečně velkou průhlednou misku (nejlepší bude skleněná, kořeny orchidejí spotřebují přísun světla)
- a adekvátní množství vaty.
Pěstování orchidejí na vatovém základu
Na vatu posaďte orchidej. Pokud je to potřeba, podepřete ji z jedné strany tak, aby stála rovně. Většinou však postačí, když se listy opře o okraj misky. Vše poté důkladně pokropte vodou z rozprašovače. Ale pozor – voda by se nikdy neměla dostat do srdíčka orchideje, mohla by tu velmi snadno způsobit hnilobu. A protože se orchidej aktuálně musí soustředit na vývoj nových kořenů, rozhodně se nemůže zabývat ještě bojem s patogeny.
To by ji zbytečně oslabilo. Pro prevenci jakýchkoliv chorob (což se vyplatí především u špatně pěstovaných orchidejí postižených hnilobou kořenů, jež chcete zachránit), doporučujeme přidat do půl litru vody jeden mililitr peroxidu vodíku v 3% koncentraci, který pořídíte v lékárně. Je skvělý především jako prevence houbových chorob. Jedna aplikace stačí, později je možné orchidej rosit už jen čistou vodou (ovšem vždy odstátou a pokojové teploty).
Orchidej nesmíte přemokřit
Další „zálivku“ za pomoci rozprašovače provádějte až ve chvíli, kdy bude vata zcela suchá. Měla by být vlhká pouze seshora, voda by nikdy neměla zcela protéct do misky. Pokud by se to přece jen stalo, pak přebytečnou vodu vylijte. Orchidej takto pěstujte až do chvíle, dokud jí nenarostou kořeny, poté ji lze přesunout do běžného substrátu. Potřebovat bude také světlé místo s teplotami okolo 20 °C a zalévání jednou týdně odstátou vodou.
Jaké záchranné techniky pro orchideje znáte vy?