Na nemoci rostlin zabírá soda nebo ocet. Chemické prostředky nechte raději v obchodě

                   

Baví vás zahrádka nebo si rádi zkrášlujete interiér pokojovými květinami? Pak byste určitě měli znát několik základních pravidel jak o květiny a rostliny pečovat. A nepotřebujete k tomu žádné profesionální přípravky. Postačí obyčejné věci, které máte doma. Třeba jen obyčejná soda, jádrové mýdlo, citron nebo ocet.

Jádrové mýdlo pomůže proti chorobám

Mnoho rostlin je náchylných na tvorbu plísní a na výskyt různých chorob a škůdců. Možná si myslíte, že napadená rostlina je na odpis, anebo se alespoň nevyhnete použití agresivních přípravků. Ale to je omyl. Postačí vám obyčejná voda a jádrové mýdlo. V jednom litru vody rozpusťte jednu až dvě lžičky nastrouhaného jádrového mýdla. K této směsi přidejte několik kapek éterického oleje dle vaší volby, ideální je ten nimbový. Směs naplňte do rozprašovače a nastříkejte na napadené části rostlin. Postřik opakujte denně a již po pár dnech by se plíseň nebo jiný škůdce měla začít pomalu ztrácet.

Ocet zabojuje proti rzi

Další přírodní postřik proti většině onemocnění rostlin, proti rzi rostlin a proti roztočům lze připravit z octa. V jednom litru jen rozmíchejte lžíci octa a tímto roztokem naplňte rozprašovač. Jedná se o velmi univerzální, a přitom mimořádně šetrný roztok, který můžete bez obav použít na většinu rostlin.

Houby nemají šanci, když použijete sodu

Velmi často se stává, že jsou rostliny napadeny houbou či plísní. Jen obtížně se jich zbavuje, ale s pomocí sody se vám to může podařit. Do ručního rozstřikovače nalijte vodu a v ní rozpusťte tři až pět lžic jedlé sody. Nastříkejte na postižená místa a podle potřeby opakujte, dokud napadení neustoupí. Doporučujeme také pečlivě oddělovat zdravé a nemocné rostliny, aby se nákaza nepřenášela.

Tyto přírodní metody mohou zachránit krásu vaší zahrádky i pokojové výzdoby. Tyto postupy jsou dostatečně šetrné, aby rostliny nepoškodily, a zároveň fungují podobně jako kupované produkty.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články