Rozkošný sukulent zaujme nevšedními spirálovitými listy každou sousedku. Jak ho pěstovat na českých parapetech?

                   

Kapská hvězda Albuca spiralis ‚Frizzle Sizzle‘ patří k nejvýraznějším rostlinám, které lze na parapetu pěstovat. Její listy vám totiž budou připomínat kadeře vlasů a vypadají jednoduše rozkošně. Navíc se jí bude dařit všude tam, kde bude mít dostatek přímého světla – perfektně vám tedy ozdobí jakýkoliv parapet.

Cibulovitý sukulent z Afriky

Tato rostlina se spirálovými listy pochází z teplého podnebí afrických pouští polopouští – a stejné podmínky potřebuje i při pěstování v interiéru. Nejlépe se jí proto bude dařit v písčitém propustném substrátu a v keramickém květináči. Její listy vyrůstají z masivní cibule, takže nesnáší přemokření. A nejlépe se jí bude dařit při teplotách okolo 25 °C.

To však neznamená,že musí po celou dobu pobývat v interiéru – právě naopak. Během teplých jarních a letních měsíců jí velmi prospěje letnění, ovšem před příchodem chladnějšího počasí se opět musí ukrýt do bezpečí vašeho domova. Počátkem zimu může také vykvést a to trsy vanilkově žlutých spíše menších květů.

Jak pěstovat spirálovitou rostlinu

Kapská hvězda ‚Frizzle Sizzle‘ sice miluje slunce, to však neznamená, že bez potíží snáší sluneční žár. Ba právě naopak – přímý sluneční úpal jí může velmi nepříjemně poškodit listy. Snažte se mu tedy při jejím pěstování vyhnout. Má sice ráda okna orientovaná na jih nebo západ, ovšem případě potřeby nepohrdne ani přistínění většími rostlinami.

Důležité je také hnojení. Během vegetační sezóny by mělo probíhat jednou týdně a to přípravky určeným pro kaktusy a sukulenty. Nové listy obvykle začínají růst už koncem zimy, takže s hnojením můžete v případě potřeby začít o něco dřív, než u jiných sukulentů. Naopak v létě, jakmile se růst zastaví, je nutné hnojivo i živiny maximálně omezit.

Jak si kapskou hvězdu rozmnožit

Pokud nebudete mít štěstí a nenarazíte na tuto rostlinu v květinářství, můžete vsadit i na výsev semen. Ty vysejte do jemného substrátu s příměsí písku a jen lehce přimáčkněte k povrchu půdy. Ničím je nezasypávejte, ke klíčení totiž potřebují světlo. Mírně zalévejte a čekejte. Pokud jste všechno udělali správné, objeví se první malé rostliny už po šesti týdnech. Jakmile zesílí, přesuňte je do samostatných květináčů a pěstujte jako obvykle.

Jaké nevšední sukulenty pěstujete na parapetu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články