Přestaňte orchideje zalévat kohoutkovou vodou. Vložte do květináče kostky ledu a pokvetou jako nikdy předtím

                   

Péče o orchideje není nijak složitá. Přesto však existuje jeden klíčový faktor, u kterého je možné udělat celou řadu chyb – a tím je zálivka. Většina orchidejí žije epifyticky v korunách stromů, takže přemokření jim opravdu nesvědčí. Ovšem vhodné nejsou ani časté přísušky. A jak tedy toto dilema vyřešit?

Návod na zalévání orchidejí ledem

V ideálním případě bychom měli orchidej zalévat několikrát denně po malých dávkách. A nezáleží na tom, zda máte doma orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, dendrobia (Dendrobium), tibetské orchideje Pleione, člunatec (Cymbidium) nebo třeba oblíbenou katleju Dowovu (Cattleya dowiana) z Kostariky. Ovšem na takovouto zálivku nemá většina z nás čas. Vyřešit to může populární (ale drahá) kapková zálivka anebo zalévání s pomocí ledu.

A v čem celý trik spočívá? Na substrát se položí několik zmrzlých kostek vody a ty se nechají přirozeně roztát. Nic víc a nic míň. Voda tak do substrátu prosakuje postupně a stará se o optimální zásobení kořenů vodou (ovšem bez rizika přemokření). Někteří pěstitelé však namítají, že šok z ledové vody rozhodně nemůže orchidejím prospět. A jak je to tedy doopravdy? Dilema objasní nejnovější studie.

Použití ledu usnadňuje péči

Celý postup se rozhodli prověřit ve studii odborníci z Americké společnosti pro zahradnické vědy. Porovnávali přitom skupinu orchidejí zalévaných touto ledovou zálivkou s těmi, u kterých pěstitelé spoléhali jen na klasickou konvičku a vodu. A co zjistili? Led podle nich nijak nesnižoval životaschopnost rostlin – naopak. Díky ledu bude orchidej dokonale hydratovaná, ale zároveň ji nikdy nepoškodí přemokření.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studie byla prováděna s orchidejemi Phalaenopsis (můrovci), ale existuje předpoklad, že se podobně budou chovat i jiné tropické krásky. Na jednu rostlinu byly použity tři kostky ledu. Ty nesměly přijít do kontaktu s listy. Teplota substrátu klesla vlivem tající studené vody jen o několik stupňů, což kořenům nijak neublížilo. Samotné tání pak probíhalo poměrně rychle. Orchideje byly zalévány vždy, když byly jejich kořeny stříbrné a nikoli zelené.

Správný substrát pro orchideje

Klíčem k úspěchu je ovšem také správný substrát. Ten by měl obsahovat v ideálním případě jen samé vzdušné složky, jako je například:

  • rašeliník (asi 3 cm kusy),
  • bukové listy nastříhané na proužky,
  • kořeny kapradin (asi 3 cm kusy),
  • borka jedle, dubu nebo třeba borovice.

Použít je možné také perlit, mech, kokosová vlákna, korek nebo hrubý štěrk. Orchideje také potřebují světlé místo s teplotami okolo 20 °C, hnojení tekutými hnojivy ideálně každé tři až čtyři týdny během vegetační sezóny a přesazení do nového substrátu vždy po uplynutí dvou let. Pokud tato pravidla dodržíte, budete se těšit z krásných a zdravých rostlin, které vás jako bonus zásobí velkým množstvím květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jak zalévat pokojové rostliny ledem

Úspěšná studie podnítila vědce k dalšímu kroku – pokusům s dalšími rostlinami. Mezi další obtížně zalévatelné „pokojovky“ totiž patří například bonsaje. A i těm kupodivu ledová zálivka neublížila. Ovšem u rostlin, které potřebují vody opravdu hodně, s ní už úspěch nejspíš slavit nebudete. Tam se budete muset spolehnout na starou dobrou konvičku s vodou.

Jaké způsoby zalévání preferujete u svých orchidejí vy?

Podívejte se na rychlé shrnutí základů péče o orchideje
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články