V zimě se možná více soustředíme na domácí pokojové rostliny. Bohužel nezřídka se stává, že ani ty zimu nepřežijí. Jaké nejčastější chyby děláme a proč nám rostliny v zimě neprospívají?
Nedodržujeme jejich rytmus
Nejen lidé a zvířata, ale také rostliny mají svůj biologický rytmus a po období aktivity potřebují odpočívat. Na to při péči o domácí rostliny často zapomínáme. Po odkvětu bychom proto měli pokojovkám dopřát pár měsíců klidu a nepodporovat je v dalším růstu hnojením ani přílišnou zálivkou. Rostlinky tedy zkuste možná trochu více „zanedbávat“ a nechat je chvíli svému osudu. Přílišná péče může naopak uškodit. Některé subtropické rostliny začnou v zimě žloutnout a shodí listy. Mylně se domníváme, že mají žízeň, a příliš je topíme ve vodě. U některých druhů je přitom normální, že v zimě opadají a na jaře zase obrazí.
Přílišné vedro
Exotické rostliny jsou zvyklé na teplé podnebí, a tak by jim v našich bytech mělo být dobře. Jenomže i v subtropech se v zimě hodně ochladí, i když teploty nejdou pod nulu. I tyto rostliny tedy čekají na ochlazení, a v zimě jim proto vyhovují teploty mezi 5 a 15 °C. Nejlépe jim bude na chodbě nebo u okna, v zimní zahradě nebo v pokoji, kde se topí jen minimálně. To je někdy těžké dosáhnout, ale pro zdraví rostlin je to nezbytné, potřebují také čas na odpočinek a regeneraci.
Nedostatek světla
V zimě je denního světla velmi málo, což některým subtropickým druhům nevadí, ale jiným, zvláště těm tropickým, přítmí vůbec nesvědčí. I když tedy rostlinky odklízíte na chladnější stanoviště, neznamená to, že by měly být ve tmě. Rostliny je také potřeba pravidelně oprašovat, protože prach listům brání světlo přijímat. Dejte si pozor i na průvan. Pravidelné větrání je v zimě důležité, dejte však pozor, aby chladný průvan nešel přímo na exotické rostliny, nemusely by se z toho už vzpamatovat.