Nejlepší domácí hnojiva na orchideje máte doma také, stačí jen sáhnout do spíže. Pokvetou a porostou, jako ještě nikdy

                   

Dnes se v našich domech a bytech nejčastěji pěstují orchideje rodu Phalaenopsis alias můrovce, ale často jim sekundují také neuvěřitelně krásná (a přitom nenáročná) katleja Dowova (Cattleya dowiana) pocházející ze slunné Kostariky nebo třeba tibetské orchideje Pleione, jimž česky říkáme tak trochu mazlivě pleionky. V konečném důsledku však nezáleží na tom, které orchideje doma máte.

Domácí hnojiva pro orchideje ze spíže

Pro hnojení orchidejí je možné použít překvapivě mnoho věcí. Poslouží vám například bylinky, česnek kuchyňský, droždí, káva nebo třeba mléko. Ukážeme vám, proč to funguje a jak tato hnojiva efektivně připravit. Orchideje s nimi zpravidla stačí zalévat jen jednou týdně, a přesto vám budou nádherně kvést po celý rok.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Česnekové hnojivo pro orchideje

Oblíbený česnek kuchyňský (Allium sativum), kterému někdy říkáme česnek setý, je opravdu po všech stránkách bohatý zejména na vitamíny. Ve hře je především ten s názvem A, ale také B6, B1 a C. Z minerálů pak orchidejím učaruje selen, spolu s vápníkem a jódem. A nesmíme zapomenout ani na flavonoidy, polysacharidy, triterpenové saponiny a lektiny. A jak česnekem hnojit? Jeden stroužek rozmačkejte do šálku vody, rozmíchejte a nalijte k orchideji.

Hnojivo z droždí pro orchideje

Další velmi oblíbenou pomůckou je staré dobré droždí. Pro orchideje jde v první řadě o hodnotný zdroj bílkovin, dále v sobě obsahuje také vitamíny skupiny B a orchidejím vyhovuje i vyšší obsah chromu. Jednu lžičku sušeného droždí stačí rozmíchat v šálku vody, přidat špetku cukru a nechat odstát přes noc. Nařeďte v poměru 1 : 1 a použijte jako zálivku na orchideje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomohou i sušené bylinky ze stráně

I mnoho českých bylinek má v sobě účinné látky, které mohou posloužit jako hnojivo. Jde například o světlík lékařský (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana), sporýš lékařský (Verbena officinalis) nebo třeba heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita). Ze sušené natě uvařte čaj, ten po vychladnutí sceďte a pohnojte s ním orchideje. Jedna lžíce bylinky na šálek stačí.

Orchideje skvěle pohnojí také káva

A nesmíme zapomenout ani na kuchyňský odpad, kterým je kávová sedlina. Ta v sobě stále ještě obsahuje množství cenných látek jako například vitamín B2 (riboflavin), vitamín B5 (kyselina pantothenová), vitamín B1 (thiamin) nebo vitamín B3 (niacin). A v sestavě nechybí ani kyselina listová, mangan draslík a hořčík. Lžíci kávové sedliny nechte vylouhovat v jednom litru vody nejméně 12 hodin. Poté sceďte a můžete hnojit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správný substrát pro orchideje

Ne vždy nám však orchideje rostou tak krásně, jak bychom chtěli. A často může být problém v substrátu. Klasickou hlínu nesnesou, ale ani kůra, ve které si je přinesete z obchodu, nemusí být optimální. Namíchejte si tedy pro orchideje vlastní substrát. A jak by měl vypadat?

  • Rašeliník nasekaný na 3 cm velké kousky,
  • bukové listy, nejlépe natrhané nebo nastříhané na proužky,
  • kůra jedle, dubu nebo borovice nasekaná na menší kousky.

Od každé z těchto složek vezměte jeden díl. Substrát můžete ještě lehce zaprášit dřevěným popelem. Je velmi bohatý na živiny. Ve 200 gramech najdeme přibližně 1,5 gramu fosforu, 4 gramy draslíku a 12 gramů vápníku. A to rozhodně není zanedbatelné množství. Orchideje pak nebudete muset hnojit celé tři měsíce.

Které domácí hnojivo na orchideje jste si oblíbili vy?

Zopakujte si všechny zásady pěstování orchidejí díky tomuto přehlednému videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články