Hnojiva do 10 Kč, díky nimž se vaše pokojové orchideje obalí květy. Doma je připravíte za pár vteřin

                   

Existuje celá řada postupů na výrobu domácích hnojiv, ovšem jen některá z nich jsou opravdu účinná. Určitě si nechcete připravit prostředek, který vám substrát až příliš zasolí nebo do něj přiláká nežádoucí hmyz a larvy. Bohužel přesně to se při aplikaci některých domácích hnojiv stává. A jaká tedy použít, abyste se tomuto riziku vyhnuli? Skvěle vám poslouží citronová šťáva nebo třeba obyčejný cukr, kterým si sladíte kávu.

Hnojení orchidejí citronovou šťávou

Mírně kyselý substrát orchidejím svědčí. Koneckonců – právě proto bývá do zeminy pro jejich pěstování tak často přidávána rašelina. Ta však postupně své cenné vlastnosti ztrácí. A co tedy dělat, aby měly orchideje stále optimální podmínky pro život a díky tomu i hojně a vydatně kvetly? Použijte citronovou šťávu. Vezměte jeden velký citron, vymačkejte z něj šťávu a nařeďte ji 40 litry vody.

Poté tento roztok použijte jako běžnou zálivku. Nejlepší bude, pokud do ní orchideje jednoduše namočíte a necháte půl hodiny odpočívat. A pokud máte zbylé zálivky hodně, použijte ji na zahradu. Zamilují si ji všechny kyselomilné rostliny, jako jsou například:

  • borůvky,
  • rododendrony,
  • begonie,
  • azalky,
  • brusinky,
  • klikvy,
  • okrasné jehličnany,
  • vřes
  • nebo hortenzie.

Cukr jako hnojivo pro orchideje

Dalším skvělým pomocníkem z domácí spíže je cukr. Ten se hodí především pro rostliny kvetoucí, byť s ním můžete vyživit všechny pokojové rostliny. Jde o obzvláště vhodné hnojení po zimě, kdy se všichni zahrádkáři musí potýkat s bledými a vytáhlými listy svých rostlin. Hodí se i ve chvíli, kdy rostliny dlouho nekvetou, žloutnou nebo se potýkají s plísňovými a virovými onemocněními. Cukr jim totiž dodá potřebnou energii k boji proti těmto nepříznivým okolnostem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A jak si cukrové hnojivo na orchideje připravit? Budete potřebovat jednu lžičku cukru. Postačí vám ten obyčejný, ovšem ještě o něco lepší bude ten přírodní nebo třeba třtinový, které společně obsahují ještě o něco více cenných látek. Toto množství rozpusťte v jednom litru vody a použijte jako zálivku. Hnojení zopakujte ještě dvakrát, a to vždy s odstupem jednoho týdne. Kondice vašich orchidejí by se měla značně zlepšit.

Hnojení aspirinem pomůže na choroby

Pro rostliny v nepříliš dobré zdravotní kondici se hodí obyčejný aspirin. Stačí rozmíchat jednu tabletu v jednom litru vody a použít jako zálivku. Ale pozor – jednou za měsíc toto ošetření úplně stačí. Při častější frekvenci hrozí poškození kořenů a následný úhyn orchideje. Hnojení aspirinem nepraktikujte déle než tři měsíce.

Zalévání orchidejí peroxidem vodíku

Pokud máte doma rostliny, které kvetou jen málo, nebo dokonce vůbec ne (případně jejich poupata zaschnou a opadají ještě před rozkvětem), pak si vezměte na pomoc peroxid vodíku. Ten dodá kořenům kyslík, podpoří nasazení nových poupat a celkově rostlinu ozdraví. Potřebovat budete peroxid s 3% koncentrací smíchaný s vodou v poměru 1 : 4. Použijte na zálivku jednou za dva týdny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Listům orchidejí prospěje mléko

Potýkají se vaše rostliny s nepřirozeně bledým zabarvením listů? Zejména teď po zimě bývá tento problém více než aktuální. A pomůže na něj zálivka z jedné sklenky mléka zředěného jedním litrem vody. Postačí aplikace jednou za měsíc. A týmž roztokem lze také potírat listy, a to ve stejném intervalu.

Zalévání vodou z akvária

Jestliže doma chováte rybičky, pak nejspíš použitou vodu vyléváte jen tak do odpadu. Je to ovšem škoda, obsahuje totiž mnoho živin. Místo toho ji proto naplňte do lahví a použijte jako zálivku. Jde o vhodný postup nejenom pro orchideje, ale také pro všechny pokojové rostliny (bez ohledu na to, zda jsou okrasné květem nebo listem).

Nemocné orchideje zachrání mýdlová voda

Další skvělou alternativu běžné zálivky představuje voda s mýdlem. Napusťte do umyvadla vlažnou vodu, přidejte jednu lžičku mýdla a orchideje na pět minut namočte. Zároveň tímto roztokem ošetřete také listy (ale dejte pozor na to, aby voda nestekla do srdíčka, mohlo by začít zahnívat).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Voda s droždím pro orchideje

Hnojení kvasinkami je také velmi populární. Kvasnicové hnojivo lze naštěstí vyrobit velmi snadno. Postačí jedna lžička rozpuštěná ve sklence čisté vody. Přidejte půl lžičky cukru a nechte hodinu aktivovat. Poté roztok dořeďte deseti litry vody a použijte jako běžnou zálivku na orchideje jednou za 14 dní.

Nálev z čaje jako hnojivo

Tanin a další složky obsažené v čaji skvěle dezinfikují substrát a jako bonus orchidej také vyživují. Nálev můžete připravit z jakéhokoliv čaje a to tak, jako kdybyste si ho vařili pro sebe. Vlažným nálevem poté zalije substrát orchidejí nebo ho použijte k rosení listů. I těmi totiž dokážou vstřebávat živiny.

Minerální voda orchideje vyživí

Pokud si pravidelně dopřáváte vodu obohacenou o minerály, pak ji bez obav dopřejte i svým rostlinám. Obvykle obsahuje vše, co ke svému spokojenému růstu a plnohodnotnému kvetení potřebují. A stejně jako by lidé měli minerální vody střídat, platí totéž i pro orchideje. Oblíbenou značku tedy vyměňte jednou za tři měsíce.

Jakým hnojivům dáváte při výživě svých orchidejí přednost vy?

Podívejte se na podrobnou přípravu hnojiva z droždí krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články