Nejoblíbenější kapradiny do bytu. Vyčistí vzduch, pěstují se opravdu snadno a vypadají jako z jiného světa

                   

Jestliže si myslíte, že pokojové rostliny mohou růst pouze na okenním parapetu, tak se rozhodně hluboce mýlíte. Mnohé druhy kapradin vám porostou i tam, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Pojďme se o nich dozvědět více. Nejspíše zjistíte, že doma také některou z těchto křehkých krásek zaručeně potřebujete.

Druhy kapradin vhodné do bytu

Pro začátek si představme druhy, kterým se u vás doma bude skvěle dařit. Nezáleží na tom, na který z nich vsadíte, všechny jsou nenáročné úplně stejně.

  • srpovice (Cyrtomium falcatum)
  • netík (Adiantum tenerum, Adiantum radianum)
  • parožnatka (Platycerium)
  • žebrovice hrbatá (Blechnum gibbum)
  • pelea (Pellaea rotundifolia)
  • ledviník (Nephrolepsis)
  • sleziník hnízdovitý (Asplenium nidus)
iZdroj fotografie: Pixabay

Nejméně náročná kapradina do bytu

Pokud s těmito rostlinami teprve začínáte, pak vsaďte na ledviník (Nephrolepsis). Vydrží i poměrně značné přesušení, vystačí si jen s minimem světla a přirůstá velmi pomalu. Nikdy vás tedy z bytu nevytlačí a zároveň je snadné mu dopřát za všech okolností optimální podmínky. Pokud však hledáte opravdu atraktivní druh, budete muset zamířit jinam.

Kapradina, která připomíná srp

Jestliže vám jde o opravdu nádhernou solitéru, měla by být vaší jasnou první volbou srpovice (Cyrtomium falcatum). Díky své nenáročností se používá se nejen k dekoraci obývacích pokojů, ale uplatní se i jako dekorativní rostlina také pro různé instituce. Zakřivené konce listů vytvářejí u srpovice velmi sofistikovaný vzor, který odkáže zaujmout na první pohled.

iZdroj fotografie: Pixabay

Netík působí jako z jiného světa

Hledáte druh, který by se podobal skutečné křehkosti lesních kapradin, ale zároveň nebyl náročný na péči? Pak vsaďte na netík (Adiantum tenerum, A. Radianum). Na světě existuje asi i 200 odrůd a kromě jedinečného vzhledu vás potěší také svými minimálními nároky na vzdušnou vlhkost, zálivku a osvětlení.

Kapradina, která nepotřebuje květináč

Jestliže se poohlížíte po opravdu exotickém kousku, bude pro vás perfektní volbou parožnatka (Platycerium). Opravdu vypadá, jako kdybyste si na strom pověsili paroží z nějakého býložravého velikána. Lze ji pěstovat jen v kůře, zeminu nepotřebuje. Ke spokojenosti jí bude stačit pravidelné rosení, obohacené občas o nějaké ty živiny.

Propadli jste také kouzlu domácích kapradin nebo dáváte přednost jiným pokojovým rostlinám?

Kapradiny můžete použít i jako součást bytové kompozice, vyrobte si rostlinný obraz s parožnatkou
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články